Milovníci vesmíru mají důvod k radost. Vědci totiž objevili novou planetu Proxima d, na které jeden rok trvá pouze pět pozemských dní. Obíhá kolem nejbližšího hvězdného souseda naší sluneční soustavy a patří k nejmenším planetám, jaké se kdy podařilo objevit. Informoval o tom web Unilad.
Proxima d je zatím nejpravděpodobnějším kandidátem na exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než je Slunce, která by mohla hostit život. Zda se tak skutečně stane, si však budeme muset ještě počkat. Planeta je velká asi jako jedna čtvrtina Země a nachází se jen čtyři světelné roky od nás. Je už třetí objevenou planetou v sousední soustavě a obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri. Patří k ní i další exoplanety Proxima b a Proxima c.
Proxima b má skalnatý povrh a teplotu, která je vhodná pro výskyt vody v kapalném stavu. Potenciálně by proto mohla být obyvatelná. Kolem své osy oběhne však jednou za 5,12 dne, což bohužel znamená, že je příliš blízko hvězdy na to, aby se na ní nacházel život.
Today we have a big announcement! After a lot of effort, we proudly present you Proxima d, a sub-Earth orbiting our beloved neighbour Proxima! In an article by Joao Faria @astroaware pic.twitter.com/jOpZUG6MxP
— ESPRESSO Science Team (@espresso_astro) February 10, 2022
Velikost Proximy d dokázali výzkumníci určit pomocí techniky radiální rychlosti, neboli wobble. Když jsou dvě tělesa, jako je hvězda a planeta, gravitačně vázaná, jedno neobíhá druhé. Místo toho obíhají kolem svého společného těžiště, takzvaného barycentra. To je například v případě sluneční soustavy těsně mimo povrch Slunce.
Nově objevená planeta je tak malá, že způsobila pohyb hvězdy rychlostí přibližně 40 centimetrů za hodinu. Náznak existence Proximy d se objevil už v roce 2020, kdy astronomové použili přístroj se zkratkou ESPRESSO, který se soustředil na bádání v okolí Proximy Centauri.
„Po několika pozorováních jsme byli konečně schopni potvrdit, že tento signál opravdu značí existenci nového kandidáta na planetu. Byl jsem nadšený a byla obrovská výzva detekovat tak malý signál,“ popsal portugalský astrofyzik João Faria.
Proxima d podle něj nemusí být ani z daleka poslední planetou, kterou vědci v sousední soustavě objevili. „Objev ukazuje, že je náš nejbližší hvězdný soused plný zajímavých nových světů. Jsme na dosah dalším objevům, studiím a průzkumům,“ dodal.