Britské úřady zahajují vyšetřování vlastníka ostravské huti Liberty. Společnost GFG Alliance podezřívají ze závažné finanční kriminality a z praní špinavých peněz. Majiteli Sandžívu Guptovi se tak ztíží přístup k financování, což může být poslední hřebík do rakve jeho byznysu. Ohrožena jsou tak pracovní místa i v českém podniku.
Guptovo podnikání, které se soustředí na oblast ocelářství a energetiky, se otřásá v základech od začátku letošního roku. Tehdy v se v insolvenci ocitl jeho hlavní věřitel Greensill Capital. Právě vazby GFG Alliance na Greensill jsou součástí zmíněného vyšetřování, vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.
„GFG Alliance se již řadu týdnů ocitá ve vážné finanční tísni a balancuje na hraně insolvence. Činí tak nestandardní kroky, včetně nedávného prodeje emisních povolenek z majetku Liberty Ostrava sesterské společnosti v Rumunsku. Prodej emisních povolenek proběhl pod tlakem, o čemž svědčí i to, že nastal v době, kdy trh v konsensu očekával další citelný nárůst jejich ceny,“ popsal Kovanda.
Společnost navíc povolenky z majetku ostravské huti prodala navzdory slibu, který podle jejich vlastního vyjádření dala české vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma je údajně ujišťovala, že povolenky neprodá.
„Jak známo, tonoucí se stébla chytá. Guptovi přitom „utonutí“ v insolvenci hrozí nyní, po zahájení vyšetřování britských úřadů, více než kdykoli v dosavadní historii jeho skupiny. Vyšetřování totiž dále znejistí potenciální Guptovy financiéry. Budou nyní kvůli probíhajícímu vyšetřování požadovat vyšší rizikovou přirážku za potenciální úvěr,“ tvrdí ekonom s tím, že může jít o poslední kapku.
Bankrot GFG Alliance by podle Kovandy znamenal patrně i to, že by ostravské hutě musel nakonec převzít český stát, alespoň na přechodnou dobu. Otázkou však je, zda by pak našel nového kupce.
„Ocelářství se celosvětově vede nyní během postpandemického ekonomického rozjezdu poměrně dobře, což by zvýšilo šanci na nalezení zájemce. Na druhou stranu celý sektor je značně rizikový kvůli řadě environmentálních výzev, jimž bude kvůli tlaku vlád na zelenání ekonomiky v příštích letech čelit,“ doplnil Kovanda.
Ohrožena jsou tak podle něj i pracovní místa v samotném ostravském podniku, kterých je zhruba šest tisíc, ale také místa v dodavatelských firmách, jichž jsou tisíce. „Situace tak může přerůst v závažný socioekonomický problém celého Moravskoslezského kraje,“ uzavřel ekonom.