Pád společnosti Bohemia Energy a dalších dodavatelů nechal jejich zákazníky ve složité situaci. U takzvaných dodavatelů poslední instance (DPI) mají totiž platit astronomické zálohy na elektřinu a plyn. Mnohonásobně vyšší částky tak klienty zkrachovalých firem mohou přivést do finančních problémů a exekucí. Podle energetických společností a ekonoma by lidé neměli váhat s hledáním nového dodavatele.
Konec skupiny Bohemia Energy, který se dotknul téměř 900 tisíc odběrných míst, se pro mnoho bývalých zákazníků mění v noční můru. Od dodavatelů poslední instance jim totiž chodí astronomická výše nových záloh. „Zákazníkům, které jejich předchozí dodavatel nechal před topnou sezónou na holičkách a spadli do záchranné sítě dodávky DPI, doporučujeme, aby neváhali s výběrem nového dodavatele,“ prozradil webu yookee.cz Pavel Grochál ze společnosti innogy, která je největším dodavatelem plynu v Česku.
„Pokud se rozhodnou využít nabídku innogy, mohou z DPI odejít jednoduše a rychle pomocí formuláře na našem webu. Je to nejjednodušší cesta, jak si rychle snížit zálohy na polovinu a dostat se k výrazně nižší ceně,“ doplnil Grochál.
Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže nejsou ceníky v režimu DPI určeny k dlouhodobé spotřebě. Lidé je mohou využívat pouze šest měsíců. „Doporučujeme ale začít řešit přechod prakticky okamžitě,“ poradil zákazníkům mluvčí polostátní energetické společnosti s tím, že zálohy jim takto mohou klesnout až o čtyřicet procent.
Podobně to vidí také zástupce další energetické společnosti. „Je určitě důležité přejít na standardní produkt, kde klient má rozložené zálohy do jednoho roku a stabilní ceny na zafixované období. Na druhou stranu rozhodně doporučujeme, aby zákazníci výběr nového dodavatele neuspěchali a vybrali si ho dobře a s rozvahou,“ vysvětlil místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie Jan Zápotočný.
„Při výběru nového dodavatele by zákazníci neměli hledět jen na ceny, ale měli by brát v úvahu i serióznost společností, aby za několik měsíců nemuseli řešit stejný problém. Je totiž pravděpodobné, že budou krachovat další dodavatelé,“ upozornil na dotaz webu yookee.cz také hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle něj by si také lidé neměli fixovat současné vysoké ceny. „Spíše by si měli vybrat nezávazný tarif, který budou moci po půl roce změnit. S příchodem jarní/letní sezóny by mělo dojít k výraznému snížení cen energií. V tu chvíli by klienti opět měli porovnat nabídky dodavatelů a zafixovat si nižší ceny na delší období,“ doplnil Křeček.