Že jsou Češi národem zahrádkářů, není nic nového. V době pandemie se však pro mnoho lidí staly zahrádky ještě větším útočištěm. Dokazuje to nejen nadprůměrný zájem o pozemky v zahrádkářských koloniích, ale také zvyšující se investice do zahradničení. Lidé tak více utrácí například za zahradní techniku nebo grily. Jak se však o pomocníky starat, aby vydrželi co nejdéle?
Podle průzkumu Equa Bank z konce letošního března navýšilo během pandemie částku, kterou do své zahrady investují, 19 procent Čechů. Tři čtvrtiny z nich pak do letošních jarních prací na zahradě investují do 5 tisíc korun.
Na jaře se nakupují zejména sazenice, substráty či hnojivo, lidé si ovšem hojně pořizují i zahradní techniku. Velký zájem je zejména o akumulátorové nářadí, jako jsou křovinořezy a vyžínače, prořezávače větví, nůžky na plot, vertikutátory a sekačky.
„S aku zahradní technikou se lépe manipuluje. Také je o poznání tišší než benzínové stroje, ale největší výhoda tkví v tom, že ji lze používat kdekoliv. Například v řadě zahrádkářských koloniích často chybějí elektrické přípojky, takže použití klasického elektrického nářadí s napájecím kabelem nepřipadá v úvahu,“ říká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, která v Česku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.
U aku nářadí pozor na baterie
Na rozdíl od benzínového, bývá akumulátorové nářadí méně náročné na údržbu, tvrdí expert. Například benzínová sekačka vyžaduje pravidelnou výměnu motorového oleje, kontrolu svíčky zapalování nebo vzduchového filtru, aku sekačku naproti tomu obvykle stačí jen vyčistit od nánosů rostlinných zbytků, promazat pohyblivé části nebo řetězy.
„Více pozornosti je ale potřeba věnovat samotnému akumulátoru. Se samovolným vybíjením u moderních Li-Ion akumulátorů problémy nebývají, a tak je klidně možné na delší dobu nářadí odložit a nepoužívat. Důležité je však správné uskladnění. Li-Ion baterie jsou totiž citlivé na teplotu, jak nízkou, tak vysokou. Lidé obvykle pamatují, že nářadí, nebo alespoň samotné akumulátory z něj, musejí přes zimu ze zahradních kůlen a garáží přenést domů, na letní horka ale často zapomínají,“ vysvětluje Vandrovec.
Podle něj může například akumulátor uskladněný v plechové zahradní kůlně vlivem horka ztrácet kapacitu, ale také se nenávratně poškodit, případně hrozí i výbuch. Aby vám tak akumulátorové nářadí vydrželo co nejdéle, je potřeba dbát na správné uskladnění. Při správné péči vám aku pomocníci vydrží sloužit i řadu let. A až jednou doslouží, měli bychom pamatovat na to, že rozhodně nepatří do běžné popelnice.
Do elektroodpadu patří i elektrické grily
Češi na svých zahrádkách rádi relaxují nejen aktivně, ale samozřejmě i pasivněji. K nejoblíbenějším odpočinkovým činnostem patří nepochybně grilování. Letos sice sezónu mírně zbrzdil chladný duben, přesto lze očekávat, že zájem o grily v následujících měsících vzroste podobně jako loni. Například minulý rok v dubnu podle cenového srovnávače Heureka.cz stoupl meziroční prodej grilů jen na internetu o celých 108 procent.
„Vedle klasických grilů na dřevěné uhlí jsou populární i grily elektrické. Neprodukují kouř, jídlo na nich připravené je zdravější, protože se odkapávající tuk nepřeškvařuje na žhavých uhlících, a ty kvalitnější často disponují regulátorem teploty a termostatem, takže nabízejí dobrou kontrolu nad procesem roztápění i udržování teploty,“ tvrdí Vandrovec.
Podle něj je však životnost levnějších elektrických grilů jen zhruba dva až tři roky, takže je lepší volit modely od prověřených kvalitních značek a nepodceňovat údržbu. „Jejím základem je čištění grilovací mřížky, přičemž je u elektrických modelů nutné hlídat, aby tekuté čisticí prostředky nevnikly k elektrickým součástkám grilu. A pamatujte také na to, že poté, co doslouží, patří elektrický gril stejně jako jiná elektronická zařízení mezi elektroodpad,“ uzavřel Vandrovec.