I přes současnou koronavirovou krizi mají Češi stále dost peněz. Ty se dokonce na bankovních účtech hromadí nejrychlejším tempem za posledních skoro dvanáct let. Důvodem je zejména fakt, že lidé tolik neutrácejí za cestování a omezují nákupy hlavně v kamenných obchodech. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tak Češi ve velkém investují do nemovitostí a půjčují si na bydlení.
Češi si v období pandemické krize půjčují na bydlení jako diví. Jen letos v lednu si na hypotékách napůjčovali 24,94 miliard korun. To je o více než deset miliard korun více než průměr v lednových měsících let 2015 až 2020. Vyplývá to z čísel, které ve středu zveřejnil Fincentrum Hypoindex.
„Klíčovým důvodem je jednoduše to, že Češi nevědí, co s penězi. Podle dat České národní banky činil loni koncem roku objem netermínových vkladů klientů tuzemských bank celkem 2,42 bilionu korun. To je historicky rekordní suma. Ještě zajímavější je meziroční nárůst tohoto ukazatele. Mezi prosincem 2019 a prosincem 2020 totiž stoupl o 17,87 procenta, nejvíce za celé období měsíčního sledování od března 2009,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Hypotéky v Česku jsou nejlevnější za poslední čtyři roky. V lednu průměrná úroková sazba hypoték klesla na 1,94 procenta, a to z prosincové úrovně 1,96 procenta. Současná lednová hodnota je tak nejnižší za celé období od února 2017.
Lidé ale do nemovitostí investují ještě i z jiných důvodů, než jsou levné hypotéky. Podle Kovandy se obávají výraznější inflace, kterou v nadcházející době může způsobit politika vlád i centrálních bank. „Peníze uložené v nemovitostech jsou před inflací chráněny lépe než ty uložené na spořícím nebo termínovaném účtu. Koronavirus také umocnil zájem Čechů o chaty a chalupy, které představují stále vítanější únik nejen před ruchem velkoměsta, ale také před jeho novým rizikem, tím pandemickým,“ tvrdí ekonom.
Češi se mnohdy také obávají o ztrátu zaměstnání, případně zhoršení své finanční situace. Mají tedy strach, že by jim banka nemusela později hypotéku poskytnout. „Chtějí to tedy stihnout ještě než se tak stane. V neposlední řadě zájem o reality podněcuje loňské uvolnění podmínek České národní banky pro poskytování hypoték a rovněž loňské zrušení daně z nabytí nemovitosti,“ doplnil Kovanda. Období zlevňování hypoték ale podle ekonoma pomalu končí. Nelze tedy předpokládat, že průměrná úroková sazba ještě jakkoli výrazněji klesne.