Některé firmy se v současné mimořádné situaci snaží pomáhat s rozvozem potravin, jiné nabízejí zdarma právní služby nebo počítače pro školáky. Jinak na tom nejsou ani neziskové organizace.
Pomocnou ruku nabídl například online supermarket Rohlík.cz, který aktuálně zvládá zákazníkům doručit o třetinu více nákupů než v lednu. „Děláme první poslední, abychom pomohli. Pomáháme náročné období překonat tak, aby lidé nemuseli za nákupy ven, ale mohli zůstat v bezpečí domova,“ řekla webu yookee mluvčí firmy Zdeňka Svoboda.
Senioři navíc nyní mohou na Rohlíku nakupovat pouze za náklady, to znamená se slevou 30 procent. „Funguje to tak, že dnes zaplatí a zítra se jim vrátí třicet procent z jejich nákupu ve formě kreditů na zákaznický účet,“ vysvětluje Svoboda.
Firma pomáhá také v izolovaném Uničově. Od 18. března několikrát denně vozí potraviny na tamní obecní úřad, kde si jej místní mohou bezpečně vyzvednout a odnést domů.
Takhle Rohlík.cz pomáhá v Uničově:
Rohlík.cz kvůli větší efektivitě přijal nové kolegy do skladu, kurýry a rozšířil kapacity zákaznické podpory. Ve své nabídce firma zároveň snížila počet položek. „Všichni zaměstnanci podstupují pravidelné měření teploty. V celém provozu jsme zvýšili počet dávkovačů desinfekce, která je povinná pro všechny pracovníky. Pravidelně desinfikujeme všechny prostory, povrchy a vozíky. Kurýry jsme vybavili příručními desinfekčními prostředky a jednorázovými rukavicemi,“ doplnila Svoboda k hygienickým opatřením.
Urgentní nákup
Potraviny nebo léky v Praze a krajských městech rozváží také taxislužba Liftago. Zájemci si vše jednoduše objednají pomocí mobilní aplikace. Řidič následně nakoupí podle seznamu to, co zákazník zrovna potřebuje. Cena za nákup a dopravu se automaticky odečte z platební karty zadané v aplikaci.
„Jde nám o to, aby řidič nepřišel do kontaktu s prostředím nebo lidmi, kteří mohli být vystaveni jakékoli nákaze. Proto prosíme lidi, kteří jsou v karanténě, aby předem o této skutečnosti informovali řidiče a domluvili se s ním na vhodném způsobu předání,“ vysvětluje ředitel Liftaga Ondřej Krátký.
Nákup je možné objednat i pro někoho jiného. Služba je dostupná v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem a Zlíně. Více informací a tipy k jejímu použití najdou zájemci zde.
Počítače pro školáky
Pomoci rodinám v nouzi se rozhodl prodejce výpočetní techniky a elektroniky Mironet. Firma zajistí tisíc počítačů dětem z rodin, které si jejich nákup nemohou dovolit.
„Hledáme rodiny, kterým se kvůli situaci způsobené koronavirem nedostává prostředků, a jejich děti nemohou studovat na dálku,“ uvedl Mironet na svém webu s tím, že zároveň hledá dobrovolníky, kteří jim chtějí pomoci.
Mironet bude spolu s nadačním fondem IT People koordinovat práci dobrovolníků, kteří se mohou do akce zapojit darem, svojí prací nebo alespoň sdílením. Více informací ohledně pomoci najdete přímo na webových stránkách firmy.
Právníci a psychologové
Právní poradnu zdarma v souvislosti s epidemií koronaviru spustila například mezinárodní právní firma Frank Bold. „Spustili jsme právní poradnu, která pomůže vyjasnit občanům, podnikatelům i obcím nejčastější právní situace v souvislosti s nově vzniklými situacemi a omezeními kolem pandemie koronaviru,“ informovala na Facebooku advokátní kancelář. Psychologové a psychoterapeuti pak nabízejí pomoc na webových stránkách delamcomuzu.cz.
Neziskovky v akci
Pomoc nabízí také humanitární organizace ADRA. Její dobrovolníci pomáhají především s donáškou nákupů potravin a léků nejohroženějším skupinám obyvatel. Jde tak zejména o osamělé seniory, kteří nemají možnost pomoci rodiny, sousedů či známých a zároveň si nemůžou objednat nákup přes internet.
„Věříme, že tito lidé najdou pomoc ve svém nejbližším okolí a vyzýváme lidi, aby k sobě byli v rámci komunit navzájem vnímaví a všímaví a na osamocené lidi nezapomínali,“ řekl ředitel organizace ADRA Radomír Špinka. Všechny kontakty, kam se obrátit, jsou k dispozici zde.
Červený kříž společně s televizí Prima natočil několik spotů, které veřejnosti radí, jak dodržovat hygienická opatření a jak se chránit před nakažením koronavirem.
„Zkušenosti z ostatních zemích ukazují, že onemocnění koronavirem v České republice může kulminovat v následujících týdnech, a proto je důležité dbát na preventivní opatření. Rozhodli jsme se proto s Českým červeným křížem vytvořit novou sérii instruktážních spotů, které názorně ukazují, jak lze eliminovat rizika nakažení,“ vysvětluje marketingový ředitel televize Prima Aleš Pýcha. Diváci se s nimi mohou setkávat na obrazovkách už od soboty 21. března.