Vědci z Itálie zkoumali, zda vakcína proti běžné chřipce může poskytnout také ochranu před novým typem koronaviru. Výsledky studie jistě potěší všechny, kteří se pro vakcínu proti chřipce rozhodli. Ukázalo se totiž, že skutečně dokáže zmírnit průběh onemocnění covid-19. Potvrzuje to i další výzkum expertů z Michiganské univerzity.
Už na začátku pandemie se předpokládalo, že očkování proti sezónní chřipce může přispět i v boji proti koronaviru. Italští vědci proto prozkoumali lékařské databáze a analyzovali, zda má vakcína vliv na nákazu virem SARS-CoV-2. Data odborníci prozkoumali ve dvaceti italských regionech, informoval o studii zdravotnický web DeutscheGesundheitsPortal.
Výsledky studie skutečně naznačují, že lidé naočkovaní proti běžné chřipce mají výhodu. Výskyt a počet závažných průběhů onemocnění covid-19 se u takových osob zdá nižší. Tato zjištění jsou dobrou zprávou zejména pro starší osoby a chronicky nemocné.
K podobným závěrům došel také tým amerických lékařů z University of Michigan. Ve své studii, kterou zveřejnili v časopise American Journal of Infection Control, došli k překvapivým závěrům.
Tým vedený Annou Conlonovou prověřil údaje od více než 27 tisíc obyvatel amerického státu Michigan, kteří do loňského 15. července podstoupili test na covid-19. Téměř 13 tisíc z nich mělo za sebou také očkování proti sezónní chřipce, popsal web německé Deutsche Welle.
Studie došla k závěru, že podíl lidí očkovaných proti chřipce, kteří se nakazili novým typem koronaviru, byl o něco nižší (4 %), než u osob, kteří naočkováni nebyli (4,9 %). Na první pohled nemusí být patrný zásadní rozdíl.
Znamená to však, že u lidí s vakcínou proti chřipce je o 24 % nižší šance na nákazu covidem-19. Podle amerických odborníků je navíc u takových pacientů méně pravděpodobné, že v případě nákazy skončí v nemocnici s vážným průběhem. V případě úmrtnosti ale podle odborníků žádný zásadní rozdíl nebyl.