Očkování proti onemocnění covid-19 je v plném proudu, od minulého týdne se mohou registrovat všichni dospělí lidé. Mnoho z nich proto řeší, jak se v den očkování uvolnit z práce. Někteří z nich si berou dovolenou, to však vůbec není nutné. Podobné nejasnosti se objevují i v případě testování.
Od minulého pátku se k očkování mohou hlásit všichni lidé starší 16 let. Do středečního rána bylo v Česku zatím použito více než šest milionů dávek vakcíny, ukončené očkování má aktuálně přes 1,8 milionu lidí.
Nemalá řada lidí tak na svou dávku ještě čeká. Objevuje se proto mnoho otázek, které souvisejí například s termínem očkování nebo testováním na odběrových místech. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto vydalo doporučený postup při poskytování pracovního volna zaměstnanci k testování, očkování, případně k doprovodu rodinného příslušníka k očkování proti covidu-19.
Pokud se chystáte na očkování nebo k antigennímu či PCR testu, jde podle ministerstva o omluvenou nepřítomnost zaměstnance v práci, a to bez ohledu na to, zda míříte na testování nebo očkování dobrovolně či v souvislosti s výkonem práce. Jde tedy o stejný princi, jako v případě návštěvy lékaře.
„Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu,“ vysvětluje ministerstvo.
Pokud se vám udělá nevolno po očkování a vy chcete zůstat doma, je to trochu složitější. Nárok na volno totiž mít nebudete. Záleží však na posouzení vašeho lékaře, který může standardně vystavit neschopenku a poslat vás na nemocenskou.
V případě, že chcete doprovodit na očkování či testování někoho ze svých příbuzných, nárok na volno z práce máte stejně, jako by se jednalo o vás. „Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu,“ uvádí ministerstvo.
Zda budete mít v tomto případě nárok na náhradu mzdy nebo platu, bude záležet na tom, koho doprovázíte. Peníze dostanete, pokud jde o manžela nebo druha, dítěte, rodiče nebo prarodiče. Na náhradu naopak nebudete mít nárok v případě, že doprovázíte ostatní rodinné příslušníky.