Čtvrtá série úspěšného seriálu Netflixu Sexuální výchova přinese kromě množství nových zápletek i další užitečné rady okolo sexu a vztahů. Jsou však opravdu tak užitečné a ověřené, jako je prezentují hlavní hrdinové?
Není žádnou novinkou, že současná mladá generace už si pro rady ohledně svého milostného života nechodí k rodičům nebo straším sourozencům. Kromě kamarádů se staly jejími osobními psychology a sexuology hrdinové seriálových trháků, kteří znají odpověď téměř na vše.
Odborníci se proto podívali na některé scény seriálu Sexuální výchova:
- Aby Otis pomohl Adamovi dosáhnout orgasmu, radí mu, aby se uvolnil
Hned v první epizodě má Adam problém s vyvrcholením. Důvodem jsou obavy, jestli je v sexu vůbec dobrý. Navíc je synem ředitele školy, což mu na pohodě rozhodně nepřidává.
„Nic nezkazí sexuální zážitek víc než přehnaná sebekritika a obavy,“ řekla pro web Insider psychoterapeutka Jenn Mannová s tím, že k uklidnění může stačit pravidelná meditace, ale i otevřený rozhovor s partnerem o vaší nejistotě v posteli.
- Olivie se stydí za svůj výraz při orgasmu, proto svému příteli zakryje při vyvrcholení tvář. Otis jí radí, aby své potěšení neskrývala
Podle něj je normální, že se při sexu člověk cítí zranitelný. Nemělo by jít o to, jak při něm člověk vypadá, ale jak se cítí. Dodává, že Olivie by s přítelem měla pracovat na vzájemné důvěře. Znamená to ukázat tomu druhému svou pravou tvář, včetně té při orgasmu.
„Vědomé i nevědomé pocity hanby ze sexu nebo sexuality mohou ve velkém ovlivnit vaše chování v ložnici. Zaměření se na potěšení namísto konkrétního cíle, jakým je v tomto případě orgasmus, zlepší váš sexuální život,“ radí sexuální terapeutka Rachel Wright.
- Studenti se bojí, že dostali chlamydie poté, co několik z nich hrálo na stejném hudebním nástroji. Otis tvrdí, že je to nemožné
Začátek druhé série Sexuální výchovy odstartoval panikou mezi studenty, kteří se bojí o své zdraví. Vyměnili si totiž mezi sebou píšťalku, na které hrál jeden nakažený. Zděšení nemá konce až do chvíle, kdy Otis přijde s vlastní verzí.
Stojí si za tím, že chlamydie jsou výhradně sexuálně přenosná nemoc. Proto je nemožné, aby se člověk nakazil jiným fyzickým kontaktem. Šíří se totiž pouze vaginálním, orálním a análním sexem. Můžete je však dostat i vzájemným genitálním kontaktem bez sexu.
S tím souhlasí i lékařka Krishna Kakani. „Příznaky se mohou objevit i několik týdnů po sexu,“ upřesnila s tím, že až 70 procent lidí vůbec netuší, že tuto nemoc má, protože jsou asymptomatičtí.
- Pro Lilly je sex bolestivý, Otis jí proto diagnostikuje „vaginismus“
Myslí, že bolest, kterou cítí, je více méně jen v její hlavě. Radí jí proto, aby se uvolnila. Spolužaččina hlavní diagnóza podle něj ale je vaginismus, který způsobuje svalové křeče. Právě proto je pro Lilly průnik do vagíny bolestivý.
Diskomfort při sexu je běžným problémem žen. Často se proto léčí nástroji na dilataci vagíny, v některých případech používají lékaři na odstraněíé svalových křečí i botox. Podle plastického chirurga Jaimeho Schwartze, který se na ženský pohlavní orgán specializuje, může s tímto problémem pomoci i rozhovor s terapeutem.
„Ženy bolest často už dopředu očekávají, ať už jde o soulož nebo obyčejné vložení tampónu. Strach tím pádem spustí podvědomou bolest dříve, než se stane fyzicky reálnou,“ dodal lékař.
- Aby Aime přestala předstírat orgasmus, Otis jí radí, aby začala s masturbací
Blondýnka přiznává, že každý orgasmus při sexu se svým přítelem Stevem pouze hraje. Podobně jako Adam má problém s jeho dosažením, dodává, že ani ona sama netuší, co by v sexu ráda vyzkoušela.
Když člověk netuší, co ho při sexu s partnerem vzrušuje, odborníci radí nejprve prozkoumat vlastní tělo. Masturbace totiž zvyšuje tvé sebevědomí a navíc díky ní lehce zjistíte, co byste chtěli se svým partnerem v posteli dělat.