Tvořit se dá v každém věku. Důkazem toho je i 86letý Lubomír z Olomoucka, který začal malovat na kameny, které pak pokládá na nejrůznější místa v přírodě i ve městě. Tvrdí, že v obtížné době chce inspirovat k činnosti hlavně děti, které kvůli uzavřeným školám sedí většinu času doma.
Malování na kamínky zažívá v posledních letech velký boom. Princip je přitom jednoduchý – kámen doma pomalujete, venku ho schováte a pak jen čekáte, až ho někdo jiný najde a pochlubí se svým úlovkem na facebooku. Kamínek potom schová na jiném místě a ten čeká na dalšího objevitele. Ačkoli by se mohlo zdát, že je to zábava spíše pro mladší ročníky, opak je pravdou.
„Děda (86 let) mne požádal, ať mu jeho výtvory vyfotím… Aneb malovat se dá v každém věku!“ napsala do facebookové skupiny Kamínky Tereza a přidala fotky dědečkových výtvorů. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Za pouhé tři dny příspěvek okomentovalo bezmála 400 lidí a dostalo se mu přes šest tisíc nadšených reakcí. Kromě výtvarné stránky lidé oceňovali především to, že i v pokročilém věku zůstává aktivní.
Samotného Lubomíra takové množství podpory příjemně překvapilo. Podle vlastních slov se do malování kamínků pustil hlavně kvůli dětem – chtěl by je inspirovat, aby v době, kdy nemůžou ani do školy, samy začaly malovat nebo aby vyrazily ven kamínky hledat. „Hlavní je, aby z toho v současné těžké době měly radost,“ říká důchodce.
Na kontě má kolem deseti kamínků, každý z nich mu zabral několik hodin práce. Od mládí je totiž vášnivý umělec a na svých dílech si dává záležet. „Nejdřív namaluju rub, pak čekám, až to uschne, potom se pustím na líc. Celý kámen nakonec přelakuju, aby vydržel v přírodě hezký co nejdéle. Rozpracovaných mám vždy několik kamínků najednou, abych nemusel moc dlouho čekat, než barvy zaschnou,“ popisuje amatérský malíř.
Inspiruje se u cizích obrazů, které pak zmenší a přenese na kamínek, tvoří ale i vlastní motivy – především pak ty přírodní. „Největší radost mám z toho, když někam kamínek schovám a po nějaké době se jdu podívat a kamínek je pryč. To pro mě znamená, že se líbil a udělal radost i někomu jinému,“ uzavřel Lubomír.
A podle reakcí na facebooku se jeho díla skutečně líbí. „Tak takový kamínek od dědečka už by u mě musel zůstat,“ napsala Irena. „Dědo, prosím, pořád malujte, protože odteď koukám jako ostříž a hledám jako fretka. No prostě to musím mít,“ přidala se Ivana.