Ve Spojených arabských emirátech platí kvůli koronaviru přísná karanténa. Pokud chtějí lidé z domu, musí žádat o propustku, prozradil Marek Michalec (29), který v zemi zajišťuje ubytování pro turisty a provádí je nejen známými místy. Jak srovnává opatření v Emirátech s těmi u nás a co ho nejvíce šokovalo?
Zůstat u oboru, který člověk vystuduje, je vzácné. Marek je ale přesně tento případ. Při studiu cestovního ruchu se během školní praxe v cestovní kanceláři dostal poprvé do kontaktu se Spojenými arabskými emiráty v roce 2007. Věnoval se tehdy zákazníkům, kteří do této exotické země chtěli vycestovat. Češi totiž krásy Emirátů začali v té době zrovna objevovat. Markovi samotnému doslova učarovali. Rozhodl se je poznat na vlastní kůži.
Při služebních cestách projel téměř celé Spojené arabské emiráty. Před čtyřmi lety založil na Instagramu profil @weloveemirates, která má aktuálně více než 64 tisíc fanoušků. Díky nim Marka začali oslovovat lidé z celého světa s prosbou o rady a tipy k cestování. Dnes zajišťuje ubytování a průvodcovskou činnost v celých Emirátech. Jeho stálým domovem však zůstává Praha, na kterou nedá dopustit.
Proč jste si tak oblíbil Spojené arabské emiráty?
Víte, když lidé mluví o této zemi, většině se vybaví nádherná architektura, Dubaj a poušť. Já jsem Spojené arabské emiráty viděl vždy jinak, pro mne je to hlavně nádherná příroda. Tohle se ale moc neukazuje a já jsem se rozhodl, že to chci změnit. Ukazuji místa, o kterých turisté ani nevěděli, že existují. Příroda je tam opravdu překrásná.
Odkud berete informace o současné situaci v zemi?
Sleduji ověřené informační servery Emirátů a zároveň vycházím z tiskových zpráv, které mi v rámci spolupráce posílají přímo z Abú Dhabí (pozn. hlavní město Spojených arabských emirátů).
Proč v tuto chvíli nejste v Emirátech?
Momentálně jsem se rozhodl kvůli současné situaci zůstat v Praze s rodinou. Nařízenou karanténu beru zodpovědně. Kromě toho Emiráty kvůli koronaviru přestaly vydávat turistická i pracovní víza, takže i kdybych chtěl, nedostal bych se tam.
Máte informace o tamních opatřeních?
Ano, první opatření tamní vláda nařídila před zhruba čtyřmi týdny. Lidem bylo doporučeno nosit roušky nebo masky. I přes toto nařízení počet nakažených stále rostl. Od 5. dubna je v zemi vyhlášena karanténa 24 hodin denně, kdy jsou všichni povinně doma. Nejsou otevřené restaurace, bary, wellness a fitness centra, prostě žádná zábava.
Obchody s potravinami, lékárny a drogerie jsou otevřené do 12 hodin. Je třeba zdůraznit, že v emirátech jsou dlouhodobě zavedené internetové obchody s potravinami, které jsou plně využívány i za běžné situace. Tím pádem obchody dodávají objednané zboží včas a všeho je dostatek. Opatření v podobě přísné karantény je prozatím platné do soboty 18. dubna. Už teď ale koluje informace, že na zasedání vlády všech sedm emirátů karanténu prodlouží.
Vycházky jsou povolené?
Pokud chtějí jít lidé ven v jinou dobu, než po kterou jsou otevřeny obchody, musí vyplnit online propustku. Do ní musí uvést proč potřebují jít ven a kam chtějí jít. Úřady tuto žádost následně posoudí a podle toho, jak ji vyhodnotí, vycházku povolí nebo zamítnou. Pokud žádost povolí, tak žadatel při cestě ven z domova musí mít propustku s sebou, aby se případně mohl prokázat. A to buď vytištěnou nebo v elektronické podobě.
Co se stane, když opatření někdo poruší?
Dostane pokutu, ty jsou opravdu velké. Od několika tisíc až po stovky tisíc korun. Záleží na druhu přestupku. Pokutuje se například pohyb venku bez roušky i sezení na lavičce.
Kdo dodržování hlídá?
Kamery i policejní hlídky. Je důležité říci, že každému, kdo cestuje do země, při vstupu skenují sítnici oka. Tento záznam je uložen v databázi společně s údaji o konkrétním člověku. Žádost o propustku se pak automaticky přiřadí k údajům o každé osobě. V případě, že někdo poruší karanténu a vyjde na ulici, tak ho ihned zaznamenají kamery, které jsou zde nainstalovány téměř všude. No a v momentě, kdy někoho policisté kontrolují, ví o něm úplně všechno. Jednoduše není možné tento systém ani obejít.
Pokud má někdo z místních podezření na nákazu koronavirem, jak to řeší?
Pro tyto případy byla zavedena speciální telefonická linka nebo WhatsApp, kam mohou lidé volat nebo napsat a následně jim někdo poradí. Dále bylo zřízeno asi 13 testovacích míst, na která je možné se na základě propustky vydat svým autem a nechat se ihned otestovat. Probíhá to tak, že testovaný přijede autem na místo, stáhne okénko a personál mu provede výtěr z krku a nosu. Následně jde na vyhodnocení. Přednost má samozřejmě rizikovější skupina, což jsou starší a nemocní lidé. Otestovat se může nechat i zdravý člověk, ale je to za poplatek asi 2000 korun.
Po zavedení striktní karantény se růst počtu nakažených zmírnil?
Určitě opatření pomohla. Do té doby byly roušky jen doporučené, takže je každý nenosil. Také byla velká spousta lidí stále venku a na plážích. Tím pádem se virus více šířil, nyní se zdá být situace pod kontrolou. Počet nakažených roste daleko méně a hlavně přibývá velká spousta uzdravených lidí.
Zdravotní pojištění si ve Spojených arabských emirátech platí lidé sami?
Pokud je člověk rozený Emirátčan a má platné občanství, všechny jeho poplatky za zdravotní péči i nákup léků hradí šejk dané země. Takže místní neplatí zdravotní pojištění ani daně. Lidé, kteří jsou zde na pracovní nebo turistické vízum, si musí sami hradit soukromé pojištění. To jim pak platí ve státním zdravotním sektoru. V případě, že by se rozhodli navštívit soukromou kliniku, tak si ošetření musí zaplatit z vlastních zdrojů. To už je pak na každém člověku, jakou variantu si vybere.
Jakým způsobem zvládají místní přísnou karanténu? Máte o nich nějakou zprávu?
Ano, osobně znám hodně lidí, kteří v Emirátech stabilně žijí. Z mých informací současnou situaci zvládají velmi dobře. Emiráty zavedly vlastní portál, na kterém se lidé mohou v době karantény zabavit. Pořádají se na něm online koncerty a různé druhy vzdělávacích a zábavných kurzů. Například kurzy o vaření, řemeslnické a tak podobně.
S prací je to jak?
Kdo může, tak je doma na home office. Velká část zaměstnanců zde pracuje v hotelích a restauracích. Tam stále funguje například doručování jídla domů, takže kuchaři chodí normálně do práce. Spousta podnikatelů je tady také kreativních. Třeba fitness trenéři dále pokračují v tréninku svých klientů, jen online formou.
Do jaké míry se cestovní ruch v Emirátech podílí na ekonomice země?
Musím zdůraznit, že je velmi důležité vědět, že se Spojené arabské emiráty dělí na sedm emirátů. Konkrétně na Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajru, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Ve chvíli, kdy se jednomu z uvedených emirátů nedaří, jiné emiráty mu finančně vypomohou. Co se týká dopadu ekonomiky, tak to je to pro mne těžká otázka, nejsem totiž ekonom. Takže to nedokážu přesně posoudit.
Mohu ale říci, co vím. Například Dubaj je už delší dobu bez ropy, takže cestovní ruch a zahraniční obchod je pro něj z ekonomického hlediska důležitým zdrojem příjmu. Současná situace na něj tedy může mít vliv, ovšem Spojené arabské emiráty jsou velmi bohatá země, takže se s touto krizí vypořádají určitě dobře.
Existuje nějaké předběžně datum, kdy země opět otevře své hranice a lidé ji budou moci navštívit?
Neexistuje, ale myslím si, že se hranice uvolní až příští rok. Letos měla být v Emirátech velká výstava Expo 2020, kde se sjíždějí lidé z celého světa. Akce se ale přesunula na rok 2021, což je logické. Pokud by byl virus ještě aktivní, tak mohlo dojít k velkému přenosu.
Když porovnáte opatření České republiky s těmi v Emirátech, jak byste je vyhodnotil?
Dnes jsem se byl například projít po Karlově mostě, Praha byla úplně vylidněná. Je vidět, že velká spousta lidí vládní nařízení respektuje. V tramvaji jsem ovšem potkal dva muže bez roušky, to by se v Emirátech nestalo. Tam prostě není prostor pro debatu. Co řekne šejk a vláda bez kompromisů platí. Takže v tomto se mi opatření v Emirátech jeví lépe.
Nelíbí se mi ani nápad, že u nás v Česku chtějí populaci promořovat. Já bych to spíš viděl na cestu, kterou zvolili v Emirátech. Lidé se na 14 dní uzavřou do striktní karantény a následně se vyhodnotí výsledek.
Pomáhá tamní vláda podnikatelům a lidem, kteří se kvůli opatřením dostali do problémů? V případě, že nemohou mít otevřené své podniky nebo přišli o práci.
Ano, vláda jednala o finanční pomoci podnikatelům, ostatním lidem například od 4. března byly sníženy poplatky za energie a vodu.
Šokovalo vás nějaké tamní opatření?
Neřekl bych, že přímo šokovalo, ale co je tam opravdu zajímavé, tak je dezinfikování ulic. Každý den přijde lidem SMS zpráva, že v určitý čas bude probíhat dezinfekce ulic, parků a dalších míst. Provádí ji buď lidé, kteří chodí a za pomocí přístrojů provádí postřiky ulic a dalších míst, budovy zase dezinfikují naváděné drony. Tyto mají vlastní nádrže s dezinfekcí a kompletně vystříkají budovy.