Karcinom tlustého střeva patří u nás k nejčastějším typům rakoviny. Diagnostikovat ji přitom není ani snadné, ani příjemné. Bolestivou kolonoskopii by už ale brzy mohla nahradit úplně nová metoda.
Mnohým při představě kolonoskopie běhá mráz po zádech, jedná se ale o nejúčinnější metodu k odhalování rakoviny tlustého střeva. Podle listu The Guardian se však blýská na lepší časy. Britská Národní zdravotní služba (NHS) totiž spustila projekt detekce nádorů pomocí tzv. kapslové endoskopie.
Princip je přitom velmi jednoduchý – pacient spolkne kapsli o velikosti větší pilulky, která obsahuje malou kameru. Ta při průchodu trávicím ústrojím udělá asi 400 tisíc snímků, pomocí kterých jsou lékaři schopni odhalit jakékoli abnormality. Obrázky automaticky odesílá do zařízení, které má pacient připevněné kolem pasu.
Celý proces trvá mezi pěti a osmi hodinami. Tuto metodu už nyní využívají i některé české nemocnice, novinkou ale podle Britů je, že by lidé mohli vyšetření absolvovat v pohodlí domova a nemuseli se nijak omezovat v každodenních činnostech. Prozatím tento způsob testují na vzorku 11 tisíc lidí.
Rakovina tlustého střeva je u mužů třetí nejčastější, u žen pak dokonce druhá, hned po nádorech prsu. Nejčastěji se objevuje u pacientů po padesátce. Česku patří v počtu každoročně nově zjištěných případů páté místo na světě.