Od začátku pandemie se hodnota majetku deseti nejbohatších lidí na světě zdvojnásobila. Dohromady tak mají jmění za zhruba 1,5 bilionu dolarů, tedy skoro 33 miliard korun. Elon Musk si polepšil dokonce o tisíc procent, informoval deník The Guardian. Nezisková organizace proto vládám navrhuje téměř stoprocentní zdanění miliardářů.
Podle charitativní organizace Oxfam během pandemie, tedy přesněji mezi březnem 2020 a říjnem 2021, přibylo 163 milionů lidí žijících pod hranicí chudoby. Organizace dále tvrdí, že do roku 2030 bude na světě 3,3 miliardy lidí, kteří si budou muset denně vystačit s pouhými 5,5 dolary, tedy 119 korun.
Naopak šéf Tesly Elon Musk během prvních dvaceti měsíců pandemie koronaviru dokázal svůj majetek navýšit desetinásobně, a to na 294 miliard dolarů. Zaznamenal tak nárůst o více než tisíc procent.
Úspěšný byl i jeho technologický rival Jeff Bezos, kterému hodnota majetku vzrostla o 67 procent na 206 miliard dolarů. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg pak své jmění zdvojnásobil na 118 miliard dolarů, zakladatel Microsoftu Bill Gates si polepšil o 31 procent na 137 miliard dolarů.
V hře je 99procentní zdanění
Ve své zprávě Inequality Kills (nerovnost zabíjí) vyzývá organizace Oxfam vlády, aby začaly vybírat daň z bohatství a kapitálu. Jednorázová 99procentní daň z bohatství desítky nejbohatších osobností by podle Oxfamu dokázala zaplatit očkování pro všechny lidi na světě.
Částka by také mohla být použita na boj proti klimatickým změnám, poskytnutí univerzální zdravotní péče, sociální ochrany nebo vyřešení problému násilí na základě genderové nerovnosti v osmdesáti zemích světa. I po zaplacení daně by miliardáři měli o 8 miliard dolarů víc, než před pandemií.
Třicet tři miliard korun v rukou deseti lidí
Deset nejbohatších lidí světa vlastní tolik majetku jako 40 procent nejchudších obyvatel světa – tedy asi 3,1 miliardy lidí. Všichni dohromady vlastní 1,5 miliardy dolarů, tedy 33 miliard korun. Kdyby každý z nich utratil denně jeden milion, trvalo by jim 414 let, než by je všechny utratili.