Pandemie koronaviru se negativně podepsala na lidské psychice, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Psychologové se stále častěji setkávají s apatickými dětmi, které jsou po roce izolace v duševní nepohodě. Jak poznat příznaky psychických problémů a jak s nimi dětem pomoct?
Zavřené školy, minimální kontakt s kamarády a omezené možnosti provozovat koníčky – uplynulý rok byl pro děti velmi náročný. Ukazuje to i nedávná sonda motivačního projektu Mladý hrdina od Generali České pojišťovny, která u více než tisícovky dětí zjišťovala, jak poslední rok prožívaly.
„Distanční výuka už mě vůbec nebaví. Vždycky se těším, až budu moct jít odpoledne ven. Z dlouhého sezení u počítače mě bolí oči a záda,“ uvedlo jedno z dotázaných dětí. „Máme doma ponorkovou nemoc. Stojí to za nic,“ postěžovalo si jiné. „Chci jet zase na kolo, sportovat a jezdit na výlety!“ zněla další z odpovědí.
Jak dětem pomoci, aby se znovu dostaly do psychické pohody? Podle odborníků by dospělí měli začít nejprve u sebe, vystresovaný rodič totiž své dítě jednoduše neuklidní. „Osobně doporučuji začít tím, čeho máte nedostatek. Například spánkem, procházkami v přírodě nebo pohybem, který vám pomůže vybít nahromaděnou energii. Rodiče menších dětí zase často ocení kontakt s jiným dospělým, s nímž se nemusí bavit o dětech, ale třeba o svých zálibách,“ radí neurovědkyně Marie Salomonová.
Druhým krokem je promluvit si s dítětem o tom, jak se cítí, zjistit, co o pandemii ví a co o ní říkají jeho přátelé nebo oblíbení influenceři. Důležité je ukázat světlo na konci tunelu a vysvětlit dětem, že už v minulosti lidstvo pandemie zažilo a zvládlo je překonat. Nezapomeňte dítě také upozornit na to, že i když dochází k rozvolňování, je stále nutné dbát na hygienu a další bezpečnostní opatření.
Snažte se děti přivést k činnostem, které jim během pandemie nejvíc chyběly, ať už jde o čas strávený s vrstevníky nebo třeba sportování. Pro stmelení rodiny psychologové doporučují začít s pravidelnými rodinnými procházkami, ideálně bez telefonů. „Správné a pravidelné chození působí preventivně proti mnoha civilizačním onemocněním, ať už se jedná o obezitu, kardiovaskulární a cévní onemocnění, cukrovku nebo právě psychické potíže,“ vysvětluje fyzioterapeut Martin Janoušek.