Malé množství vína, piva nebo jeden zdravotní frťan má pozitivní vliv na lidský organismus. Rozšířená informace, kterou se často chválí milovníci oblíbených alkoholických nápojů. Pokud si je však dopřáváte příliš často, výsledky nové studie vás nepotěší. Podle vědců totiž bezpečná míra pití alkoholu neexistuje.
Konzumace oblíbených alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku srdeční arytmie až o šestnáct procent, píše deník The Guardian, který se odkazuje na výsledky nové studie uveřejněné v časopise European Heart Journal. Podle vědců může mít příliš časté pití vážné následky.
Odborníci pozorovali výsledky u lidí, kteří si dopřávali 120 ml vína, 330 ml piva nebo 40 ml tvrdého alkoholu denně. Výsledkem bylo, že u nich došlo ke zvýšenému riziku vzniku srdeční arytmie, a to o již zmíněných 16 procent. Ti, kteří sáhli po dvou a více skleničkách, se riziko zvýšilo na 28, u čtyř pak až o 47 procent.
Srdeční arytmie – neboli fibrilace srdečních síní – je bohužel poměrně časté onemocnění, při kterém důležitý orgán nepracuje pravidelně. Pokud se problém neléči, může skončit mrtvicí. „Při této poruše rytmu se stěna síní nedostatečně stahuje – chaoticky se míhá – a tím se zhoršuje proudění krve v srdečních oddílech,“ vysvětluje primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor Petr Neužil.
Do studie se zapojilo více než 100 tisíc lidí ze Švédska, Norska, Finska a Dánska ve věku 24 až 97 let. Odborníci pozorovali jejich chování po dobu čtrnácti let. „Díky naší studii můžeme prokázat, že i velmi nízká, ale pravidelná konzumace alkoholu může zvýšit riziko fibrilace srdečních síní,“ popsala vedoucí výzkumu profesorka Renate Schnabelová, která pracuje jako kardioložka na univerzitě v Hamburku.