Onemocnění covid-19 trápí svět už více než rok. Přesto však o něm stále nevíme vše, co bychom potřebovali. Vědci proto neustále přicházejí s novými informacemi a zjištěními. Nejnověji se například objevily závěry studie, která zkoumala, zda je možné se novým typem koronaviru nakazit opakovaně. Vědci také letos v březnu zveřejnili, jaká je pravděpodobnost přenosu viru po očkování.

Na celém světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse přes 129 milionů potvrzených případů nákazy covidem-19. Množství dat každou chvílí roste, jejich sledování je proto složité i pro vědce, natož pro laickou veřejnost. Přinášíme proto čtyři zásadních zjištění, která se objevila v březnu letošního roku.

  1. Vakcína od Pfizer/BioNTech je bezpečná i pro děti od 12 let

Zhruba dva tisíce dětí ve věku mezi 12 a 15 lety se zúčastnilo studie společnosti Pfizer, jejíž výsledky byly oznámeny na konci března. Děti dostaly postupně obě dávky vakcíny. Jejich účinnost se údajně ukázala jako stoprocentní. Vedlejší účinky pak nebyly odlišné od těch, které známe z jiných studií u jiných věkových skupin, píše s odkazem na agenturu AP web iRozhlas.cz.

Kompletní zprávu však společnost ještě nezveřejnila. Jak ale uvedla, plánuje zažádat o povolení nouzového použití pro děti od 12 let. S jejich očkováním chce začít už před podzimem. Společnost Moderna účinnost své vakcíny u dětí od 12 do 17 let právě zkoumá, firma Johnson & Johnson se na testování teprve chystá.

  1. Očkování může zmírnit dlouhodobé následky

Není jasné, proč se někteří lidé potýkají s potížemi i dlouhou dobu po prodělání covidu-19 a jiní se vzpamatují vcelku rychle. A právě dlouhodobé následky postihují podle odhadů 10 až 20 % nakažených.

Nedávný průzkum však naznačuje, že by vakcína mohla mít pozitivní vliv na zmírnění dlouhodobých následků po onemocnění. Podle něj pociťuje zlepšení svého stavu až 36 % lidí.

Přesto si tímto nelze být jist, dokud nebudou provedeny řádné vědecké studie. „Rádi bychom tomu věřili, ale počkejme si na skutečná data,“ řekl pro americké rádio NPR ředitel Institutu imunologie Pensylvánské univerzity John Wherry.

  1. Opakovaná nákaza je vzácná

První rozsáhlá studie o reinfekci se objevila v březnu. Podle ní je drtivá většina lidí, kteří si covidem-19 prošli, dobře chráněna před opětovným onemocněním minimálně po dobu šesti měsíců.

Nicméně lidé starší 65 let jsou k opakované nákaze náchylnější. Ochrana před reinfekcí je u mladých jedinců až 80%, u těch nad 65 let pak okolo 47 %.

  1. Vakcíny od Pfizeru a Moderny v reálném světě zatím obstály

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jsou dvoudávkové vakcíny od společností Pfizer a Moderna účinné na 90 procent. Jen po první dávce byla ochrana před covidem-19 až 80procentní.

CDC dále zjistila, že pravděpodobnost přenosu viru po očkování je velmi nízká. Vakcinovaní lidé tedy nejsou rizikem pro ty, kteří si očkováním ještě neprošli.

V návaznosti na tyto informace přinesla společnost Pfizer nová data, podle kterých je efektivita vakcíny až 91 % po podání druhé dávky minimálně po dobu šesti měsíců. Stoprocentní je pak vakcína v ochraně před těžkým průběhem nemoci. Jak dlouho vydrží tělu imunita po očkování se zatím přesně neví, protože je tady vakcína velmi krátce na to, aby se to dalo v klinických testech ověřit.