Do Česka se ve čtvrtek sjeli účastníci historicky prvního summitu Evropského politického společenství. Státníky ze čtyřech desítek zemí přivítal na Pražském hradě předseda vlády Petr Fiala (ODS). Neformální platforma má evropským lídrům dát možnost sdílet nápady, lépe spolupracovat a přijít s řešeními, která vrátí na kontinent prosperitu a mír.

Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se čtvrtečního summitu zúčastnili například lídři Velké Británie, Turecka nebo Ukrajiny, kterou zastupoval premiér Denys Šmyhal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl přítomen prostřednictvím videokonference. Jako první na Pražský hrad dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová, naopak mezi posledními byli francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz.

 

Předseda Evropské rady Charles Michel po příchodu na summitu prohlásil, že země, které se scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy. „Budeme do hloubky jednat o tom, jak společně bránit zájmy našich občanů na celém kontinentu,“ prohlásil ve čtvrtek Michel. Nový formát setkání by podle něj mohl přispět k obsažné a podrobné diskusi o významných tématech. Podle francouzského prezident Emmanuela Macrona je cílem rozsáhlého setkání evropských zemí v Praze ukázat jednotu současných, budoucích i bývalých členů Evropské unie a vybudovat strategickou důvěrnost. Právě Macron projekt Evropského politického společenství inicioval. 

Podle premiéra Fialy je cílem vrátit mír a prosperitu do Evropy. „Doufám, že nás čeká velmi efektivní setkání,“ řekl před začátkem summitu. „Jsem velice rád, že je Česká republika prvním místem, kde se setkává Evropské politické společenství. Je pro mě velkou ctí, že tady mohu hostit 44 lídrů z celé Evropy. Je to důležité i pro české předsednictví,“ pokračoval Fiala. „V žádném případě nechceme nahrazovat už existující evropskou strukturu. Jde nám o to, abychom otevřeli prostor pro otevřenou diskuzi všech evropských lídrů. Naším cílem je vrátit mír a prosperitu do Evropy. Věřím, že je to pro Evropu velký den a že přinese něco užitečného,“ dodal ministerský předseda.

Myšlenka Evropského politického společenství podle premiéra Fialy navazuje i na hodnoty prosazované bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, jehož heslo Evropa jako úkol si vzalo nynější české předsednictví EU jako své motto. „Úkol, který vyžaduje naši pozornost, odhodlání a integritu. Myšlenka Evropského politického společenství vychází právě z tohoto způsobu uvažování,“ prohlásil český předseda vlády.

Spolupráci evropských zemí podle Fialy vyžaduje řada záležitostí, zmínil například nutnost hledat cesty k míru a bezpečnosti. „Tím to ale nekončí, je tu také inflace, rostoucí ceny a s tím související zhoršující se životní podmínky v Evropě,“ přiblížil premiér. Dalšími tématy jsou pro něj závislost na dovozu energetických zdrojů či potřeba posunu k udržitelné energetice a ekonomice. „Také investice do obrany a bezpečnosti, nelegální migrace a další komplexní problémy, které nám berou energii a způsobují nevýhody v globální konkurenci,“ doplnil.

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckeho jednání evropských lídrů ukázalo absolutní izolaci Ruska a jeho agresivní politiky vůči Ukrajině. „Rusko je v absolutní izolaci. Tento summit je úspěchem, protože ukázal jednotu zemí toužících po míru a odsuzujících agresivní politiku Ruska,“ řekl s tím, že země Evropské unie musí ukázat jednotu a společně se co nejrychleji odstřihnout od energií z Ruska.

Pražský summit Evropského politického společenství sledoval téměř celý svět. Mezi „hlavní hvězdy“ patřil nepochybně turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, zejména kvůli svému rozkročení mezi Ruskem a Ukrajinou, napsal web EURACTIV.czBylo to také poprvé, kdy se Evropská unie setkala s novou britskou premiérkou Liz Trussovou. Byl to zároveň první takto velký summit, který se koná ve skutečně neformálním duchu, kdy spolu čelní představitelé evropských zemí debatují na chodbách, mohou se setkávat, kdo chce, s kým chce, a nejsou tlačeni k tomu, aby přijali společnou konsensuální deklaraci, dodal web. 

Příští summit Evropského politického společenství by se měl konat v Moldavsku, dalšími hostitelskými zeměmi pak budou Španělsko a Británie, oznámil po jednání předseda Evropské rady Charles Michel. K termínu příští schůzky zatím nebyly uvedeny žádné informace, podle představy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, by se ale setkání v tomto formátu měla odehrávat dvakrát ročně.