Že se jeden rok psího života rovná sedmi letům života lidského, je všeobecně rozšířená informace. Pokud se lidé dožívají průměrně sedmdesáti let a naši čtyřnozí přátelé deseti, pak jsou to prosté počty. Jenže tak jednoduché to není.
Abychom si mohli převést psí roky na lidské a naopak, potřebujeme znát mnohem více informací. Záleží totiž na mnoha aspektech včetně plemene či velikosti vašeho mazlíka.
Menší psi stárnou pomaleji
Podle Amerického chovatelského klubu se první rok středně velkého psa dá přirovnat k patnácti letům lidským. Druhý psí rok se rovná zhruba devíti rokům lidského života. Každý následující rok pak odpovídá asi pěti letům.
U malých plemen se má za to, že seniorského věku dosáhne v sedmi letech. U větších ras se deklaruje už mezi pátým a šestým rokem. Podle váhy psa se dá tedy říct, že desetiletý pes je porovnatelně starý jako 56 až 78letý člověk, zatímco patnáctiletý pes odpovídá 76 až 115letému člověku.
Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu v roce 2019 zkoumali DNA 104 labradorských retrívrů, aby našli co nejlepší způsob přepočtu psích let na lidské. Přišli na to, že stačí vynásobit logaritmus věku psa šestnácti a přičíst třicet jedna. O jednoznačnosti tohoto výpočtu však nelze mluvit, vzhledem k tomu, že veškerá získaná data pocházela od jednoho plemene.
Délka života závisí na plemeni
Průměrná délka života se podle webu Pet MD značně odlišuje v závislosti na jednotlivých plemenech. Zatímco buldok žije standardně asi šest let, zlatý retrívr se běžně dožívá dvanácti.
Lékaři z Banfieldské veterinární nemocnice v roce 2013 zjistili, že psi vážící méně než devět kilogramů se dožívají jedenácti let. Psi těžší než čtyřicet kilogramů žijí průměrně jen osm let. I přesto podle nich existují výjimky, které se dožívají více nebo méně let, než je průměr.
Devítiletý pes vážící pod devět kilo je starý asi jako 49letý člověk. Pes vážící více než čtyřicet kilo ve stejném věku odpovídá asi 70letému člověku. To znamená rozdíl celých 21 let mezi psy, kteří se narodili ve stejném roce.