Pro mnoho lidí byl rok 2020 zatím tím nejhorším, který kdy zažili. Hrozba nákazy koronavirem, vládní omezení nebo třeba ztráta zaměstnání ovlivnily životy mnoha lidí. Letos se ale událo i mnoho pozitivních věcí, které ve stínu koronaviru tak trochu zapadly.

Při sledování médií musí nepochybně člověk získat pocit, že ve světě existuje pouze koronavirus. Okolo nás se přitom letos udála i spousta jiných zajímavých událostí. Aby tyto informace nezapadly, rozhodl se instagramový účet Weekly Graphic News vytvořit ke všem důležitým zprávám originální grafické ilustrace. Jejich autorem je umělec, který se skrývá za přezdívkou ICSD. Přinášíme přehled toho pozitivně nejzajímavějšího, co se v tomto nešťastném roce stalo.

1. Jednotné nabíječky pro všechna mobilní zařízení
Už přes deset let se Evropská unie snaží o sjednocení konektorů nabíječek mobilních zařízení. Zatímco v roce 2009, kdy na trh pronikaly první smartphony s USB, dosavadní „hloupé“ telefony byly jen zmatkem nabíječek. Nyní není situace tak matoucí, nicméně se stále používá starý micro USB, nově vedle něj USB-C a Apple, který s těmito opatřeními má největší problém, používá Lightning. Evropský parlament ale letos rozhodl, že výrobci mobilních zařízení (jako jsou telefony, tablety a čtečky elektronických knih) budou muset používat jednotnou nabíječku.

 

2. Skotsko je první zemí, kde budou dostupné tampony a vložky ZADARMO všem ženám
V únoru letošního roku skotským parlamentem prošel návrh zákona, který ze Skotska udělá první zemi, jež poskytne vložky a tampóny všem ženám zdarma. Téměř 10 % britských dívek si je totiž nemohlo dovolit a 19 % se uchylovalo k používání náhrad. Nicméně jiný zákon z roku 2018 zpřístupnil hygienické potřeby bezplatně všem dívkám na základních, středních i vysokých školách.

 

3. Pandemie ochránila před pytláky jihoafrické nosorožce
Jihoafrická vláda proti pytláctví bojuje už dlouhodobě. Poslední roky počet případů klesá, nicméně současná světová opatření proti šíření koronaviru boji značně pomohla. Pytláctví se snížilo až o 53 %. V Krugerově národním parku nebyl během dubna v pásmu intenzivní ochrany poprvé za téměř deset let zabit žádný nosorožec.

 

4. Rodina zesnulého Steva Irwina zachránila přes 90 tisíc divokých zvířat před australskými požáry
Rodina slavného lovce krokodýlů zachránila divoká zvířata před mohutnými požáry a následně je ošetřila ve své Australia Zoo Wildlife Hospital. Říkají si Wildlife Warriors (Bojovníci za divočinu) a pokud jim chcete pomoci i vy, můžete přispět na webu wildlifewarriors.org.au.

 

5. Vlakové společnosti ve Velké Británii nabízejí jízdné zdarma ženám, které prchají před domácím násilím
Odborníci doporučují ženám, které jsou oběťmi domácího, aby utekly daleko od svého partnera. Mnohdy pro ně ale může být těžké najít vůbec peníze na to, aby odešly. Zvláště pak pro ženy, které kromě násilí zažívají i ekonomický útlak. Projekt Rail to Refuge organizace Women’s Aid tak nabízí ve spolupráci se dvěma dopravci bezpečnou dopravu ženám v nouzi. Pokud si žena zajistí místo v azylovém domě, dopravu do něj jí organizace proplatí.

 

6. Luskouni jsou oficiálně vymazáni ze seznamu tradiční čínské medicíny

Zástupci jednoho z nejohroženějších druhů savců si nyní můžou oddechnout. Byli vyřazeni z oficiálního seznamu produktů čínské medicíny. Bohužel k tomu nedošlo z důvodu ochrany zvířat. Zjistilo se, že luskouni mohou být prostředníkem při přenosu nemoci Covid-19 mezi netopýry a lidmi. Každoročně o život přijde přes 200 tisíc luskounů kvůli jejich masu a šupinám. Čínské úřady už v roce 2007 postavily pytláctví mimo zákon a v roce 2018 zakázaly komerční vývoz, nicméně kvůli mezerám v zákonu se jim to tak úplně nepovedlo.

 

8. Indické ženy mají nově stejná práva v armádě jako muži
Indický nejvyšší soud rozhodl ve prospěch ženských práv. Ty budou mít nově v tamní armádě stejné příležitosti jako muži. Mohou tak být povýšení na stejné hodnosti jako muži a mohou tak vykonávat i velitelské pozice. Rozhodnutí se týká i jejich důchodů. To vše bez ohledu na počet let ve službě.

 

9. Housenky zavíječe voskového dokáží jíst plast a vylučují alkohol
Kanadští vědci z Brandon University zjistili, že skupina 60 housenek zavíječe voskového dokáže zkonzumovat přes 30 cm3 plastového sáčku. Ve svém přirozeném prostředí žijí v úlech a živí se včelím voskem, objev je tak překvapující. Za jejich schopnost strávit polyethylen vděčí svým střevním mikrobům. Zajímavostí je také to, že vylučují glykol – tedy formu alkoholu. To ale neznamená, že velké množství housenek nás dokáže zbavit celosvětového plastového odpadu. Vědci se spíše zajímají o samotné mikroby v jejich trávicím ústrojím.

 

10. Po deseti letech snažení se pandy konečně spářily
Vzrušující událost (nejen pro samotné pandy) se stala v dubnu letošního roku v hongkongské zoo. Páření pand je totiž i ve volné přírodě velkou vzácností. Své o tom vědí i ošetřovatelé tamní zoo, kteří se o akt lásky snažili dlouhá léta. Pandám ale pomohla samotná situace ohledně koronaviru. Díky pandemii a následné karanténě byl v zoologické zahradě klid a ticho. A nudící se pandy na to skočily ve velkém.

 

11. Světový potravinový program získal Nobelovu cenu míru
Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP), a to za boj proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v problémových oblastech. WFP, jež je organizací OSN, pomáhá asi 97 milionům lidí v 88 zemích světa. Každý devátý člověk na planetě totiž trpí nedostatkem jídla.

 

12. Otravné vyskakující reklamy budou minulostí
Snad nejotravnější součást internetu je už snad minulostí. Vývojáři z Googlu v říjnu přišli s novou verzí prohlížeče Chrome, který přestane zobrazovat nesnesitelné a otravné typy reklam. Velké množství bannerů a tzv. pop-up reklamy či některé videoreklamy při přehrávání. Rozhodnutí přišlo po průzkumu, kterého se zúčastnilo na 45 tisíc respondentů. S největší pravděpodobností s podobnou aktualizací přijdou i prohlížeče Firefox a Safari.

 

13. Evropská unie chce dočasně zakázat rozpoznávání obličeje na veřejných místech
Evropská unie chce kvůli obavám ze ztráty soukromí zakázat rozpoznávání identity na veřejných prostranstvích, jako jsou nádraží, sportovní stadiony a nákupní centra. Zatím ale jen na dobu tří let.

 

14. Amsterdam se postará o dluhy svých mladých obyvatel
Ve snaze dát mladým obyvatelům nizozemské metropole nový impuls do života přichází tamní Městská kreditní banka s unikátní pomocí a zruší část jejich dluhů. Věřitelé dostanou 750 EUR (20 400 Kč), aby přenesli dluh na městskou banku, a další dluhy mladých lidí by se mohly prominout, pokud se rozhodnou nadále vzdělávat.

 

15. AC/DC, Ozzy Osborne, Slipknot, Rammstein, Muse, The Cure a Blink-182 pracují na nových albech
Letošní rok nám sice vzal spoustu koncertů a festivalů, ale o to s větším nasazením se umělci pustili do nové tvorby. Jedny z největších a nejslavnějších kapel tak nevzali tento rok jako pauzu, ale aktivně se vrhli do studií a pracují na nových deskách. Některé z nich dokonce po dlouhé době od jejich posledního alba. Těšit se tak můžete na novou muziku od Nine Inch Nails, Metallicy, The Strokes, IDLES, Eels, AC/DC, Rammstein nebo The Cure.