Ačkoli současná situace příliš nepřeje zahraničním dovoleným, lidé si volna i tak užívají plnými doušky. A v některých případech se jim dokonce dovolená může finančně vyplatit víc, než kdyby dřeli v práci. Kdy je nejvýhodnější si volno vzít?
Ležíte u vody a vyděláváte víc, než kdybyste se lopotili v zaměstnání. Zní vám to jako pohádka? V některých případech je to realita. Částka, kterou dostanete za čerpání dovolené, se totiž vypočítává jinak než standardní mzda.
Během pobytu na dovolené nedostáváte mzdu, ale tzv. náhradu mzdy. Ta se vypočítává z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo tomu, ve kterém si dovolenou berete. Průměrný výdělek znamená hrubou mzdu za tři měsíce příslušného čtvrtletí, která se vydělí počtem odpracovaných hodin. Průměrný výdělek se stanovuje vždy k prvnímu lednu, dubnu, červenci a říjnu.
Výhodou je, že do průměrného výdělku se započítávají také nejrůznější měsíční bonusy, odměny nebo prémie. Tudíž pokud jste například ke konci roku dostali mimořádně peníze navíc, vyplatí se vám jet na dovolenou v prvních měsících následujícího roku – náhrada mzdy se totiž bude vypočítávat z vyššího průměrného výdělku. V případě, že jste dostali odměnu za delší časové období než měsíc, například 13. plat, započítá se do průměrného výdělku vždy jedna čtvrtina tohoto bonusu.
Zaplaceno za dovolenou víc než za práci tedy mohou dostat ti zaměstnanci, kteří mají výši platu v jednotlivých měsících různou. Ti, kteří mají každý měsíc stejnou hrubou mzdu, dostanou stejnou částku zaplacenou i za volné dny.