Kvůli zavřeným sportovištím nezbyl mnohým jiný způsob pohybu než běhání. Odborníci ale varují před sportováním bez roušky, a to především v místech s velkou koncentrací lidí. Při intenzivním dýchání je totiž riziko nákazy koronavirem veliké.
I když kvůli lockdownu nemůžeme dělat spoustu činností, na které jsme byli dřív zvyklí, rozhodně bychom neměli zanevřít na venkovní aktivity. I při nich bychom ale měli být ohleduplní a řídit se bezpečnostními pravidly. Venku je sice podle odborníků riziko přenosu koronaviru menší než uvnitř, v místech s velkou koncentrací lidí je ale i tak velké.
„Není pochyb o tom, že virus se šíří vzduchem. A není pochyb ani o tom, že ho můžete chytit, pokud vdechnete vzduch, který vydechl někdo jiný,“ popsala lékařka Trish Greenhalghová v ranní show Good Morning Britain, kterou vysílá televize ITV.
Právě proto by měli především běžci, ale také chodci, v místech, kde se setkávají s jinými lidmi, nosit respirátor. Vydechovanými kapičkami by totiž mohli infikovat svoje okolí. Nosit respirátor při venkovních aktivitách nařizuje také česká vláda.
Riziko je podle odborníků především v tom, že lidé často nemusí mít příznaky, a ostatní tak nakazí nevědomky. „Čtyřicet procent pacientů se nakazilo od lidí, kteří nemají příznaky. Jdete si zaběhat, myslíte si, že jste v pořádku, a další den se objeví příznaky. Jenže mezitím už jste mohli nakazit všechny, kteří vdechli vzduch z vašich plic, tedy i ty, kteří kolem vás třeba jen procházeli,“ vysvětlila Greenhalghová.
Záleží samozřejmě na tom, jak daleko jste od lidí, kteří běhají. Pokud ale kolem vás někdo běží a vy cítíte jeho dech, riziko nákazy tady je. „Pokud jste v místě, kde nejsou další lidé, roušku odložte a zaběhejte si. Ve chvíli, kdy jdete sportovat do míst s vyšší koncentrací lidí, roušku si nechejte,“ doporučila profesorka Devi Sridharová z Univerzity v Edinburghu.