Lidí nakažených koronavirem bohužel neustále přibývá. Většina z nich naštěstí nemusí být hospitalizována a zůstává v domácí izolaci, kde se léči sama. Pokud však průběh onemocnění není úplně bezpříznakový a projeví se nepříjemné symptomy, podle šéfa Slovenské lékárnické komory Ondreje Sukeľa pomohou volně prodejné léky.
Ondrej Sukeľ doporučuje lidem s potvrzenou nákazou covid-19 užívání vitamínů C, D a zinku. Ty totiž pomáhají standardní funkci imunitního systému, informoval web topky.sk. Potřebný je podle šéfa lékárnické komory také klid, lehká a vyvážená strava, zvýšený příjem tekutin a dostatečné větrání místnosti. „Při trávících problémech je vhodné s lékařem konzultovat doplnění nebo dočasnou náhradu stravy nutričně kompletní tekutou výživou,“ zdůraznil šéf lékárníku.
Co na horečku a bolest?
Bez lékařského předpisu je dostupných několik léků s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Ta je však nevhodná pro děti do 15 let. Sukeľ připomíná také léky s obsahem naproxenu a diklofenaku. Podle šéfa lékárníků studie ukazují užitečnost těchto léků při včasném podání. Dokáží totiž zastavit rozvoj zánětu, zabránit komplikacím a zlepšit prognózu pacientů. „Při vysokých teplotách je vhodné snížení tělesné teploty pomocí vlažné sprchy,“ vysvětluje.
Jak léčit kašel?
Ještě před nástupem silnějšího onemocnění je podle Sukeľa vhodné užívat léky s obsahem ambroxolu alebo bromhexinu. Kromě toho, že podporují vylučování a zředění hlenu, v laboratorních podmínkách prokázaly schopnost snížit průnik viru do buněk, avšak v tomto směru probíhají další studie uvedl odborník.
Prezident lékárnické komory současně dodal, že komfort pacientů zlepšují i léky s obsahem acetylcysteinu a erdosteinu. Při rozvinutém suchém kašli považuje za vhodné podívat antitusika, které jsou dostupné v různých formách. „Avšak, některé výzkumy proukazují na to, že často užívané antitustikum dextrometrofan může způsobit zhoršení infekce, proto je vhodnější konzultovat s lékárníkem jiné vhodné a dostupné léky,“ podtrhnul Sukeľ.
Léky na bolest krku
V současnosti proti bolesti v krku existuje velké množství léků v různých formách, jako jsou tablety, kloktadla, spreje nebo žvýkací pastilky. Užívání jednak sníží bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nakažlivost vydechovanými kapénkami, konstatoval šéf lékárníků.
Odborník závěrem doplnil, že všechny jeho doporučení týkající se samoléčby by měl každý konzultovat minimálně s lékárníkem. Na tísňovou linku je pak potřeba se obrátit v případě kolapsu nebo při problémech s dýcháním. „Pokud se například nemůžete pořádně nadechnout nebo se vám nedaří dokončit větu, protože se zadýcháváte,“ dodal.