I přesto, že jsme si ještě nedávno užívali sluníčka a teplého počasí, meteorologové už myslí na zimu. Varují před polárním vírem, který se přibližuje k Evropě. Jedná se o atmosférický jev, který se v nepravidelných cyklech opakuje a už několikrát ovlivnil zimu na starém kontinentu i v Severní Americe, informoval web Severe Weather.
Rozsáhlý polární vítr, který se každým dnem zvětšuje, se vytvořil nad severním pólem a už téměř zasahuje do Evropy. Pokud polární vír zasáhne i naše území, zima bude podle meteorologů dlouhá a krutá. Experti varují, že s sebou přinese intenzivnější zimu s teplotami hluboko pod nulou.
Polární vír je velký cyklon, který se formuje ve stratosféře a pod ní se nachází studený arktický vzduch. Do konce září se podle meteorologů budou teploty ve stratosféře nad severním pólem pohybovat mezi mínus deseti až mínus dvaceti stupni Celsia. Polární vítr tlačí ledový vzduch stále níže, což by se mělo odrazit na našich teploměrech už v prosinci letošního roku.
Sílu polárního větru bychom však měli nejvíce pocítit příští rok v dubnu. Meteorologové však zatím neumí přesně určit, na jaké přesně teploty bychom se měli připravit. Odborníci zatím nemají ani definitivní jistotu, zda se do Evropy nakonec polární vítr dostane.
Mrazivé zimy bohaté na sníh jsou však v Česku v posledních letech spíše výjimkou. Podle meteoroložky Dagmar Honsové jsme takové počasí zažili loni, což však bylo po dlouhých deseti letech.
„Někteří to spojovali s atmosférickým jevem La Niña, nicméně přímou souvislost statistiky nepotvrzují. Co ale potvrzují, je pokles dnů se sněhovou pokrývkou v nížinách,“ prozradila webu yookee.cz Honsová. Zatímco v roce 1970 zaznamenala stanice v pražském Klementinu osmdesát dnů pod sněhovou pokrývkou, v letech 2000 to byly jen tři dny, 2003 jeden den, 2008 dva dny, 2012 sedm dni, 2014 a 2015 čtyři dny a v roce 2018 jeden den.