Mladí Češi si váží soukromí na internetu ještě více, než jejich vrstevníci v Evropě. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Episto, který si nechali zpracovat pirátští europoslanci. Ztratit anonymitu při chatování s ostatními nechce 64 procent mladistvých z Česka. Do výzkumu se zapojili lidé ze třinácti zemí Evropské unie. Průměrně by pak ztráta anonymity vadila „pouze“ v 53 procentům oslovených, zveřejnili Piráti v tiskové zprávě. Nově připravovaná pravidla z pera Evropské komise přitom právě se ztrátou anonymity kvůli ochraně mladých počítají.
Podle nového nařízení, které momentálně prochází připomínkováním poslanců Evropského parlamentu, by se museli kvůli kontrole věku všichni uživatelé komunikačních aplikací ověřovat například předložením dokladu totožnosti. Podle pirátských europoslanců tím prakticky skončí anonymita na internetu.
„To považuji za absolutně neakceptovatelné. Anonymita k Internetu neodmyslitelně patří a její ochrana byla pro Piráty vždy jednou z priorit. Díky ní zažívají obyvatelé zemí s opresivními režimy alespoň částečnou svobodu slova, díky ní mohou lidé diskutovat o zážitcích či názorech, za které by se jinak styděli. O všechny tyto možnosti chce návrh Evropské komise uživatele připravit,“ popsal pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který se problematickým návrhem dlouhodobě zabývá.
V návaznosti na kontrolu věku by byl nezletilým osobám přístup k některým aplikacím zcela odepřen. Například k Elementu, WhatsAppu nebo Signalu, tedy k nástrojům umožňujícím šifrovanou komunikaci. Ty používá celkem 7 z 10 mladistvých Čechů.
Aplikace využívají takzvané koncové šifrování, díky kterému nemá ke zprávám přístup nikdo jiný kromě odesílatele a příjemce. A to ani samotný poskytovatel služby. Ve třinácti evropských zemích tuto službu využívá průměrně 67 procent mladých. „Díky koncovému šifrování se ke zprávám nedostane nikdo kromě odesílatele a příjemce. Tomu by byl s návrhem Evropské komise konec. Veškerou soukromou korespondenci by skenovaly automatické filtry. To je pro mě nepřijatelné,“ dodává Kolaja.
Reprezentativního průzkumu agentury Episto se zúčastnilo celkem 8009 mladistvých ze třinácti zemí Evropské unie, přičemž 891 jich bylo z České republiky.