Lidé umírají na různých místech, výjimkou nejsou ani paluby dopravních letadel. Při cestách vzduchem k nim dochází dokonce častěji, než by si lidé nemohli myslet. Jak ale v případě takové nepříjemné události postupuje posádka?
Odpověď na tuto otázku poskytla australskému zpravodajskému webu News dlouholetá letuška Brieanna Young. „Pokud někdo zemře na palubě, chceme vůči němu zachovat co možná největší respekt,“ vysvětlila. „Tělo posadíme na místo a připoutáme, aby dorazilo v bezpečí do cílové destinace,“ popsala letuška předepsané postupy.
Jakmile takové letadlo dosedne na letiště, stává se konkrétní sedadlo místem činu. „Následně je na místo přivolána policie, která celý prostor zabezpečí,“ dodala Brieanna s tím, že pokud na palubě někdo v průběhu letu zemře, ostatní pasažéři se po přistání z letadla hned tak nedostanou.
Ročně zemře při letu v dopravních letadlech několik tisíc lidí, informoval deník New York Post. Pokud však dokáže posádka profesionálně zareagovat, nikdo z ostatních pasažérů si nemusí ničeho vůbec všimnout. Aby posádka cestující v letadle nevystrašila, používá pro označení zesnulého na palubě termín „Jim Wilson“.
Nikdo si ničeho nevšiml
Že ale vše může probíhat úplně jinak, dokazuje příběh jednapadesátiletého muže, který letos na konci října zemřel při letu z tureckého Istanbulu do severoněmeckého Hamburku. Posádka letadla společnosti Pegasus na to přišla až ve chvíli, kdy všichni cestující vystoupili. Zesnulého pasažéra našla usazeného v sedačce.
„Měl zakloněnou hlavu a zavřené oči, proto si jeho smrti během cesty nikdo nevšiml, všichni měli za to, že spí. Kromě toho byly v letadle povinné respirátory,“ popsal událost tamní policejní mluvčí.