Může se to zdát nepochopitelné, ale konec ledna je pro nanuky důležitým milníkem. Přesně před sto lety, 24. ledna 1922, byl totiž vydán patent pro tuto osvěžující laskominu.

Za vším stojí dánský imigrant Christian Kent Nelson, učitel a majitel obchodu s cukrovinkami v americkém městečku Onawa. Právě v něm si v roce 1920 chtěl malý chlapec zakoupit něco na zub. Nemohl se ale rozhodnout, jestli své kapesné utratí za zmrzlinu, nebo za čokoládovou tyčinku.

Nelsona chlapcovo dilema inspirovalo k vytvoření zmrzliny obalené v čokoládě. Po několika pokusech nakonec přišel na způsob, jak obalit zmrzlinu v rozpuštěné čokoládě. Svou sladkost nakonec začal prodávat pod názvem I-Scream Bars.

ESKIMO PIE

V roce 1921 si požádal o patent a podepsal smlouvu s tamním výrobcem čokolády Russellem C. Stoverem na jejich masovou výrobu v jejich novém podniku Eskimo Pie Corporation. Eskimo Pie se tak stal i obchodním názvem samotného produktu. Název, který by se dal do češtiny přeložit jako eskymácký koláč, vymyslela Stoverova manželka Clara.

autor neznámý / Public domain

Vynálezce nanuku Christian Kent Nelson | FOTO: autor neznámý / Public domain

Americký patentový úřad nakonec Nelsonův patent schválil 24. ledna 1922. To mu umožnilo svůj nápad formou franšízy prodat dalším výrobcům, kteří směli používat i jeho značku. Patent, který se vztahoval na jakýkoli typ obalovaných mražených sladkostí, byl nakonec o šest let později zrušen.

Stover svůj podíl ve firmě prodal a založil čokoládovnu Russel Stover Candies. Nelson hned v prvním roce prodával milion nanuků denně. I on nakonec svůj podíl prodal, a to společnosti States Foil Company, která nanukům vyráběla obaly. V roce 1935 se ale do společnosti vrátil než v roce 1961 odešel do důchodu. Zemřel v roce 1922 v úctyhodných 99 letech.

ESKIMO VE SVĚTĚ

Název eskimo, případně eskymo, v některých zemích, jako jsou bývalé sovětské státy nebo Francie, zlidověl a označují se jím všechny naunky. Naopak v Česku se pro jakoukoli zmrzlinu na tyčce používá slovo nanuk. Nanook byl hlavním hrdinou dokumentárního filmu o Inuitech žijících v arktické Kanadě Nanuk, člověk primitivní z roku 1922. Jeho jméno bylo ale ve skutečnosti Allakariallak.

Duluth Creamery Produce Co., Smithsonian Institution / Public Domain

Za dobu své existence měl Eskimo Pie množství reklam | FOTO: Duluth Creamery Produce Co.; Smithsonian Institution / Public Domain

Po protestech ohledně zabití George Floyda bylo několik společností přiměno změnit některé své (sice tradiční, ale problematické) obchodní názvy či loga zobrazující menšiny. Dotklo se to i Eskimo Pie, a tak se společnost rozhodla oblíbený nanuk přejmenovat na Edy’s Pie (Edyho koláč).

NANUKY V ČESKU

Zmrzlinu pod americkou značkou Eskymo vyráběl židovský obchodník Emil Probst. V roce 1939 byla společnost arizována a Probst deportován do Terezína. Po druhé světové válce připadla jako konfiskát Ministerstvu zemědělství.

V červenci 1938 firma Vašata a spol., plzeňský restaurant a automat na Václavském náměstí představila svým zákazníkům vlastní zmrzlinu na dřívku obalenou v čokoládě pod názvem Nanuk.

I tato společnost nakonec skončila jako konfiskát. Na Příkopech vznikl Pobočný závod Eskymo-Laktos. Národní podnik Pražské mlékárny vyráběl oblíbený zmrzlinový dort Polárka. Do roku 1969 se na pultech objevovaly vedle sebe Nanuk, Eskymo, Ledňáček a Polárka, nebo tvarohový Míša.

Během normalizace se slovo nanuk vžilo jako synonymum pro všechny zmrzliny v čokoládě na dřívku a později se dostalo i do slovníku spisovné češtiny.