Obezita je už dlouho známým rizikovým faktorem pro závažný průběh onemocnění covid-19. Podle studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může u mladších lidí zdvojnásobit riziko smrtelných následků nového koronaviru. Výzkum však ukázal, že zvýšené riziko souvisí také s podváhou.
U pacientů s podváhou a s indexem tělesné hmotnosti (BMI) pod 18,5 byla pravděpodobnost hospitalizace o 20 procent vyšší, než u lidí s normální tělesnou hmotností, přibližuje výsledky studie deník New York Times. Důvody ale nejsou úplně jasné. Odborníci mají podezření, že účinek je způsobený skutečností, že někteří lidé s podváhou byli podvyživení nebo v minulosti nemocní.
Nejlépe se dařilo pacientům s covidem-19, kteří měli BMI index mezi normální tělesnou hmotností a nadváhou, ukazují závěry výzkumu. To je v souladu s předcházejícími studiemi, které naznačují, že pár kilo navíc může pomoci lidem v boji proti infekčním nemocem.
„Přesný důvod, proč to tak je, není v současné době známý,“ uvedla lékařka a epidemioložka z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Alyson Goodmanová, která je spoluautorem studie. Jednou z možností je, že trochu tuku navíc může poskytnout v průběhu dlouhého onemocnění potřebné energetické zásoby.
V zásadě však autoři studie zdůrazňují, že zejména pacienti s těžkou obezitou mají zvýšené riziko nákazy onemocněním covid-19. Takoví lidé budou podle nich mít také závaznější průběh a budou častěji umírat. Doporučují proto tuto skupinu obyvatel naočkovat co nejdříve.
Studie pracovala s údaji od téměř 150 tisíců dospělých, kteří se léčili ve více než 200 nemocnicích ve spojených státech v období od března do prosince loňského roku.