Na více než 400 tisíc korun si přišel člověk ze Zlínska, a to díky akciím, které si kdysi koupil v kuponové privatizaci. Podobně se radovalo dalších 17 tisíc lidí, kteří na svou investici v průběhu let zapomněli. Podle autorů projektu Zapomenuté miliardy, který pomáhá zapomenuté peníze hledat, by takových lidí mohlo být v Česku daleko víc.
Nakoupili jste si v 90. letech akcie v rámci kuponové privatizace a pak na jejich existenci dočista zapomněli? Je možné, že dnes budou mít slušnou hodnotu a byla by škoda nechat se o peníze připravit – na podzim totiž dojde k promlčení nároků za miliardy korun.
Právě hledání majetku z dob kuponové privatizace se věnuje projekt Zapomenuté miliardy. Jen za poslední měsíc pomohl lidem přibližně k 320 milionům korun. Autor projektu Daniel Surmař přitom odhaduje, že na zapomenutých účtech kuponové privatizace mají Češi nadále uloženo až deset miliard.
Ověřit si, zda i vy někde nemáte zapomenuté peníze, je přitom jednoduché – stačí se zaregistrovat na stránkách projektu a pak už jen čekat, jestli pracovníci něco objeví. Doposud to udělalo asi 80 tisíc lidí, úspěšný nález zaznamenal každý pátý. „Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech lety zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastlivci pak bylo dokonce 78 let,” vysvětluje Surmař.
Radost tak díky projektu měla například 70letá Danuše ze Znojemska, které služba Zapomenuté miliardy pomohla najít veřejné obchodované akcie a související nároky na dividendy za celkem 239 tisíc korun. “O nové službě jsem četla na internetu a vzpomněla jsem si, že jsem část ze své kuponové investice v minulosti nedořešila. Nejdříve na to nebyl čas a pak už jsem na kupónovku zapomněla, včetně toho o jakou investici se jednalo,” popisuje žena. Část peněz věnuje vnoučatům, zbytek si nechá jako rezervu.
Služba je bezplatná, a to až do chvíle, než pracovníci nějaký zapomenutý majetek najdou. Za služby zaplatíte maximálně 15 % z hodnoty nalezeného majetku.