Zatímco v nedávné době jsme nevěřícně kroutili hlavou nad chytrými telefony, při pohledu na dnešní technologie si musíme nutně připadat jako v nějakém filmu z budoucnosti. Vývojáři softwarového gigantu Billa Gatese nyní přišli s unikátním vynálezem, který by krom jiného měl umožnit virtuální rozhovor mezi vámi a zesnulou osobou. Jen jeho uvedení na trh má ale menší háček.
Minulý měsíc byl společnosti Microsoft udělen patent pro chatbota, tedy počítačový program sloužící k automatizované komunikaci. Ten by se měl podle webu americké televize CNN nově vyvíjet podle konkrétní osoby. „Může jít o současnou, nebo i minulou entitu. Tedy o přítele, příbuzného, fiktivní postavu, historickou postavu,“ stojí v patentové přihlášce.
Chatbot by měl na základě požadavků sesbírat data o konkrétním člověku například ze sociálních sítí, jeho příspěvků, textů nebo rozhovorů. Umělá inteligence by se pak na základě těchto informací měla naučit konverzovat jako daná osoba.
Inteligence by uměla také pracovat se stylem, dikcí, tónem, hlasem či větnou stavbou, složitostí dialogů nebo tématem tak, jak by to dělala konkrétní osoba. V potaz by byly brány i názory, demografické údaje apod.
Rozhovor s vaší zesnulou tetičkou či Karlem Gottem by se tak mohl stát (virtuální) realitou. Jenže Microsoft svůj patent nehodlá využít, a to z etických důvodů. Šéf oddělení umělé inteligence Microsoftu Tim O’Brien na svém twitteru zdůraznil, že „neexistuje žádný plán na využití.“ Upozornil také na etickou stránku věci „ano, je to znepokojující.“
I'm looking into this – appln date (Apr. 2017) predates the AI ethics reviews we do today (I sit on the panel), and I'm not aware of any plan to build/ship (and yes, it's disturbing)
— Tim O'Brien (@_TimOBrien) January 22, 2021
Zatímco společnost svůj vynález nehodlá využít, dává tím jasně najevo, jak moc se svět umělé inteligence zdokonalil. Od vytváření falešných lidí se došlo až k vytváření modelů skutečných lidí.
Microsoft o patent žádal již v roce 2017, tedy v době, kdy se o etice umělé inteligence nemluvilo. Dnes má společnost oddělení odpovědné za umělou inteligenci a vlastní Výbor pro umělou inteligenci a etiku ve výrobě a výzkumu.