Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu na 3,9 procenta, počet uchazečů o práci klesl hlouběji pod 300 tisíc. Vyplývá to z dat, které v pondělí zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ekonoma Lukáše Kovandy si Česká republika kupuje nízkou nezaměstnanost na dluh.
Míra nezaměstnanosti letos vykáže nejnižší úroveň v Evropské unii, přestože aktuálně ji má nižší Polsko. Za celý rok bude nezaměstnanost v Česku na úrovni 4,1 procenta, předpovídá MPSV.
„Situace na trhu práce se v porovnání s loňskem stabilizuje, aniž přitom loni došlo k výraznějšímu propadu zaměstnanosti. Z dlouhodobého hlediska – čistě dle statistických údajů – je situace na trhu práce stále nadprůměrně příznivá, což lze vzhledem k pandemické situaci považovat za malý zázrak,“ prozradil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle něj však statistika nezakryje skutečnost, že nízká nezaměstnanost je výsledkem masivní státní podpory pracovního trhu. Jde například o program Antivirus, který pomáhá zaměstnavatelům ochránit pracovní místa v době pandemie.
„Například stavebnictví jako celek ovšem naráží na zoufalý nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny, Balkánu a dalšího zahraničí. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevrací,“ upozorňuje Kovanda.
„České veřejné rozpočty platí v rámci programů typu Antivirus lidi, kteří nepracují naplno, zatímco právě ve stavebnictví, kde by naplno pracovat mohli – a stát by tak nemusel za jejich mzdu utratit ani korunu – se pracovní síly nedostává,“ doplnil ekonom s tím, že tato situace už není udržitelná.
Nedostatek pracovní síly ve stavebnictví se totiž podle Kovandy projeví zpomalením výstavy, což ještě zesílí tlak na růst cen bydlení.