Až půlroční přerušení splácení úvěrů a hypoték se vyplatí pouze lidem, kteří se kvůli vládním opatřením dostali do vážných finančních problémů. V opačném případě tato možnost není vůbec výhodná.
Vláda ve středu schválila návrh na vyhlášení moratoria na splácení úvěrů a hypoték, které bude závazné pro všechny banky a nebankovní společnosti. Dlužníci z řad fyzických osob i firem budou moci podle své volby přerušit splácení na tři nebo šest měsíců.
Zapadla však informace, že při využití odkladu splátek se celý dluh navýší, informoval web seznamzpravy.cz. Lidé sice nebudou muset až půl roku splácet nic, celý dluh se ale bude dále úročit.
Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020, uvedla na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Úroková sazba ale zůstane ve stejné výši. Změní se pouze tehdy, pokud je úrok vyšší než devět procent.
„Je jasné, že pokud se prodlouží doba splácení, tak logicky narostou úroky v čase, protože jistina se v čase posouvá. S tím se ovšem nedá nic dělat. My jsme museli respektovat doporučení evropské bankovní autority, která velmi striktně nedoporučila zasahovat do smluvních úroků,“ prozradila podle webu Schillerová ve vysílání České televize.
V praxi to znamená, že pokud klient požádá o odklad, může ve finále splácet mnohem déle. Například rodině, která splácí úvěry ve výši sedmi milionů za zhruba 30 tisíc měsíčně a vyjedná si šestiměsíční odklad, naskáčou úroky ve výši zhruba 70 tisíc korun, spočítal web seznazpravy.cz. Doba splácení se tak posune nejen o dobu půlročního odkladu, ale také o další více než dva měsíce kvůli úrokům.