Na internetu koluje řada konspiračních teorií o původu viru SARS-CoV-2, který způsobil současnou pandemii. Jasná odpověď odborníků však stále neexistuje. Člen vyšetřovací komise Světové zdravotnické organizace (WHO) se však domnívá, že vir pochází z farem na chov divokých zvířat v jižní Číně. Podle něj vytvořily tyto zemědělské společnosti ideální podmínky pro jeho šíření.
Britský odborník na ekologii Peter Daszak působil v delegaci WHO, když se zabývala původem nového typu koronaviru. Vyšetřování podle něj přineslo důkazy o tom, že se SARS-CoV-2 začal šířit z farem specializujících se na chov divokých zvířat, které zásobují trh v čínském Wu-chanu. Peter je přesvědčený i o tom, že právě v těchto místech je potřeba hledat klíč k rozluštění hádanky, jak se vir dostal na člověka.
Všeobecně se předpokládá, že pochází z netopýrů. První případy onemocnění covid-19 však byly zaznamenány v místě, které je velmi vzdálené od jeskyní, kde tito savci žijí. Právě to nastolilo více otázek, jak mohl vir s nejpravděpodobnějším původem u divokých netopýrů z jihu skončit v městském prostředí uprostřed země.
Podle Daszaka mohou být chybějícím článkem právě farmy umístěné na jihu. „Čína tímto způsobem podporovala ekonomiku vesnického obyvatelstva. Farmy chovají v zajetí exotická zvířata jako cibetky, dikobrazy, luskouny, psíky mývalovité nebo bambusové krysy,“ prozradil ekolog v rozhovoru pro americkou stanici NPR.
Netopýři pravděpodobně přenesli vir na některé z těchto zvířat, protože mnohé z nich přenášejí koronaviry. Takto infikovaná mohla být později převezena na trh do velkých měst. Údajně i samotná Čína připouští tuto možnost, proto byly do února 2020 uzavřeny všechny farmy na jihu země. Daszsak se domnívá, že tento krok jen potvrdil obavy, že se vir začal šířit právě z tohoto místa.