Každý, kdo si minulý pátek v restauracích McDonald’s pochutnával na hranolcích, přispěl na dobrou věc. Polovina ceny z každé prodané porce totiž putuje na konto Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, který pomáhá rodinám dlouhodobě hospitalizovaných dětí zůstat pohromadě.
Informaci, že z každých zakoupených hranolek dá McDonald’s půlku jejich ceny na pomoc rodinám dlouhodobě nemocných dětí, nemohl přehlédnout nikdo, kdo v pátek 2. října jednu z restaurací v Česku navštívil. Celkem se nakonec během letošního ročníku charitativní akce s názvem McHappy Day vybralo přes 1,6 milionu korun. Polovinu tržby za hranolky na účet Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda poslali provozovatelé všech 103 restaurací napříč Českou republikou.
Nadační fond funguje v Česku už od roku 2002. Je neziskovou organizací, která je součástí celosvětové charitativní sítě Ronald McDonald House Charities. Díky ní rodiče mají zázemí v blízkosti nemocnic, kde se dlouhodobě léčí jejich děti a pomáhá tím realizovat i světově uznávanou metodu péče orientovanou na rodinu.
V České republice bude stát první Dům Ronalda McDonalda v areálu největší české dětské nemocnice v Motole během dvou let. „Naším cílem je zajistit morální podporu, komfort a kvalitní ubytování rodičům dlouhodobě nemocných dětí. Do doby, než se otevře Dům Ronalda McDonalda v areálu Fakultní nemocnice v Motole, hradíme ubytování rodičům, kteří chtějí být během léčby se svými dětmi a nemají možnost do nemocnice každý den dojíždět“ popsala ředitelka nadačního fondu Ivana Pešatová.
Veřejnost může Nadační fond Dům Ronalda McDonalda podpořit ve všech restauracích McDonald’s prostřednictvím sbírkových kasiček nebo na samoobslužných kioscích příspěvkem k platbě při dokončení objednávky. Od 16. listopadu do Vánoc pak mohou zákazníci přispět na stavbu nového domu i koupí ikonických charitativních nálepek ve tvaru ručičky. Dům Ronalda McDonalda bude stát přibližně 80 milionů korun, takže organizace stále sbírá prostředky na jeho výstavbu. Aktuálně má k dispozici zhruba 68 milionů korun. I přesto stavba začne již brzy, stavební kámen by měl být slavnostně položen počátkem příštího roku.
Co je péče orientovaná na rodinu? Family-centered care usnadňuje spolupráci mezi rodinou a odborníky, a zároveň udržuje rovnováhu mezi potřebami rodiny a radami odborníků. Starost o dítě trpící vážnou nemocí vyžaduje psychickou odolnost, trpělivost a mnohdy i nemalé finanční výdaje. Přesto, že lékaři a další zdravotnický personál dělají vše, co mohou, závažnější případy vyžadují komplexní péči nejen o pacienta, ale také o jeho rodinu. Dětem chybí v nemocnici ze všeho nejvíce opora rodičů a sourozenců, kteří často nemohou být s malým pacientem po celou dobu jeho léčby. „Přítomnost rodičů má vliv nejen na psychickou pohodu nemocných dětí, ale i rodičů samotných. Díky semknuté komunitě může každý sdílet svoje pocity a nacházet pochopení, emocionální a sociální podporu u lidí v podobné situaci. Velký význam pro rodiče má ale i odborná psychologická pomoc profesionálů, se kterými domy spolupracují“ vysvětluje primář dětské hematologie a onkologie FN Motol Vladimír Komrska. |