Spojené státy historicky vůbec poprvé v případě země velikosti Ruska analyzují možnost sankcionovat rezervy tamní centrální banky. Informovala o tom agentura Bloomberg. Ekonom Lukáš Kovanda to označil za skutečné finanční „jaderné tlačítko“, proti kterému je zvažované odpojení Ruska od systému SWIFT pouze maličkost. Opatření by podle něj přivodilo totální krach rublu.
Země Vladimira Putina má rezervy za 643 miliard dolarů, zmrazení podstatné části těchto prostředků by tak Rusku fatálně znesnadnilo intervenovat na podporu rublu.
„Pokud by Spojené státy a jejich spojenci znemožnili ruské centrální bance nakládat s podstatnou části devizových prostředků, nastane kolaps rublu. Ruské centrální bance by se totiž najednou dramaticky snížil objem využitelných devizových rezerv. Měla by tudíž mnohem méně prostředků na obranu rublu,“ vysvětlil webu yookee.cz ekonom Lukáš Kovanda.
„Intervence na obranu měny probíhají tak, že centrální banka prodává své devizové rezervy, za které nakupuje svojí domácí měnu. Stahování domácí měny z trhu tlumí její propad, případně zajišťuje její zhodnocování, protože ji činí vzácnější,“ popsal fungování ekonom.
Pokud by však ruská centrální banka neměla dost deviz, aby rubl mohla učinit vzácnějším, měna podle Kovandy zkolabuje. „Totální krach ruské měny by dále dramaticky podvázal možnosti Ruska nakupovat zahraniční zboží, včetně zbraní, munice či bojové techniky,“ pokračoval ekonom a dodal, že by situace mohla vést i k hyperinflaci.
„Rusko by pak muselo například znárodnit úspory svého obyvatelstva, ale i to by mělo jen dočasný efekt, navíc by se taková „měnová reforma“ řadovým Rusům samozřejmě zajídala a ruský režim by ztratil podporu podstatné části veřejnosti,“ doplnil závěrem ekonom.