Není žádnou novinkou, že práce může být někdy pořádně vyčerpávající. Pokud navíc pracujete z domu, jen těžko se vám jistě daří dodržet pracovní dobu. Ve chvíli, kdy na vás jde únava, nejčastěji sáhnete po šálku kávy nebo dokonce energetickém nápoji. Věřte ale, že jídlo vám s únavou pomůže lépe. Kterých pět potraviny vás postrčí kupředu a co vás naopak ukolébá?

Odborníci doporučují jíst alespoň každé tři až pět hodin. „To obvykle znamená tři větší jídla a dvě svačiny,“ prozradila dietoložka se specializací na rostlinnou stravu Amy Gorinová pro deník HuffPost.

Pokud je mezi jídly delší časový rozestup, sníží to hladinu cukru v krvi a dostaví se hlad,“ pokračuje. Zároveň by podle ní každé jídlo mělo být kombinací bílkovin, zdravých tuků a vlákniny. To totiž pomáhá déle udržet energii.

Potraviny zvyšující energii

Banány

Banány jsou skvělým a rychlým zdrojem energie, protože obsahují vysoké množství přírodní fruktózy, tedy ovocného cukru. Zároveň jsou snadno stravitelné a nezatěžují tak trávicí systém. „Fruktóza se v těle přemění na glukózu a vstupuje do krve. Rychle tak zamíří k buňkám, především těm mozkovým, a rychle dodá energii,“ popsala Priceová.

Černé fazole

Ačkoli se to nemusí zdát, černé fazole jsou doslova pokladem ve vaší spižírně. „Jsou nejen chutné a všestranné, ale jsou velmi dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, zdravé vlákniny a sacharidů zvyšujících energii,“ tvrdí výživová poradkyně Meredith Priceová.

„Jsou také vynikajícím zdrojem železa, které sehrává s hemoglobinem hlavní roli v okysličování těla,“ vysvětlila přínos černých fazolí na výši energie v těle. Jsou tedy skvělým jídlem například po tréninku.

Pixabay

Pistácie, ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Pistácie

Pistácie nabízejí 6 gramů bílkovin na čtvrt šálku. Dodávají tělu esenciální aminokyseliny, poskytují vlákninu a nenasycené tuky. To je ta správná kombinace na to, udržet vás déle syté a poskytnout trvalejší energii.

Vejce

Vejce jsou levnou elektrárnou kompletních bílkovin a živin, které pomáhají při energetickém metabolismu a zpomalení vstřebávání cukru v krvi, když jsou kombinovány se sacharidy,“ vysvětluje Jonathan Valdez, tiskový mluvčí Newyorkské státní akademie výživy a dietetiky.

Voda

Doprovodným příznakem únavy je dehydratace. Podle Priceové totiž nedostatek vody v těle znamená to, že se kyslík nedostává tam, kam potřebuje, dostatečně rychle. „Dodržování pitného režimu může únavu proměnit v nárůst energie, zvláště pokud pijete v průběhu celého dne bez ohledu na to, jestli máte žízeň,“ dodala Priceová.

Pokud je tedy vaše moč tmavší než světle žlutá, pijete málo. Dehydratace také může podle Priceová být často zaměňována za hlad.

Pixabay

Sklenice vody, ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Potraviny snižující energii

Kofein a energetické nápoje

Že kofein a energetické nápoje můžou snižovat energii, se může zdát jako oxymóron. Valdez však zdůrazňuje, že konzumace takovýchto nápojů během pozdějšího odpoledne brání tělu v dobrém spánku a unaví vás až následující den. „Velké množství kávy vypité najednou může do pěti hodin způsobit strmý pád hladiny kofeinu v těle, a tedy nárazovou a silnou únavu,“ vysvětluje Valdez.

Sladkosti

Bonbony obsahují velké množství cukru a dodají tělu rychlou energii, nicméně stejně tak ji tělo rychle ztratí, a ještě víc vás unaví.

Adobe Stock

Sladkosti, ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Steaky

Jistě jste se někdy po fláku masa cítili unavení. Čtvrtkilový steak obsahuje asi 40 gramů bílkovin a hodně tuku. „Vzhledem k tomu, že tělo může okamžitě využít asi jen 25 gramů bílkovin na jedno posezení, musí se snažit rychle metabolizovat nadbytečné množství proteinů,“ vysvětluje Priceová.

A protože bílkoviny nejsou primárním zdrojem energie, tělo je nejspíš vyloučí nebo uloží v podobě tuku.

Ovocná smoothies

Na první pohled se může zdát ovocné smoothie, nebo chcete-li česky ovocný koktejl, jako zdravá dávka energie. Bez správné rovnováhy ingrediencí budete po krátkém čase pociťovat hlad a pokles energie.

Toto tekuté ovoce, na rozdíl od celých plodů, způsobí rychlý nárůst cukrů v krvi a následnému pádu během uvolňování a působení inzulinu.

Pixabay

Ilustrační foto

Nízkokalorická mražená jídla

Pokud se spoléháte, že si na večeři rozmrazíte hotovku, dejte si pozor na obsah kalorií. „Některé z nich mají kolem 300 kalorii, nebo i méně. Zároveň obsahují velké množství sodíku,“ varuje Priceová.

Nejen, že vám takové jídlo nedodá pořádnou dávku kalorií, tedy energie, vysoký obsah sodíku povede k zadržování vody, nadýmání a také i celkovému pocitu únavy.

Pokud spěcháte a nemáte čas na vaření, hledejte mraženou hotovku, která má alespoň 450-500 kalorií a méně než 20 procent doporučené denní dávky sodíku,“ doplnila Priceová.