Ženy se často bojí bez doprovodu cestovat do cizích zemí a měst. Existuje však seznam 50 míst, která mohou bezpečně navštívit samy. Na velmi slušném místě se umístila také Praha. Ve středu o tom informovala belgická stanice RTBF, které se odkazuje na cestovatelskou stránku Tourlane.
Hned 78 procent žen tvrdí, že nikdy nezkusily sólo dobrodružství mimo Evropu. Důvod je zřejmě jasný, podle belgického průzkumu Plan International z roku 2019 bylo jednadevadesát procent mladých dívek ve věku 15 až 24 let sexuálně obtěžováno na veřejných místech. V případě stejně starých chlapců jde pak o mnohem nižší číslo, konkrétně 28 procent, tvrdí belgická stanice.
Cestovní portál Tourlane vybral 50 ze 170 měst, která prozkoumal Institut pro ženy, mír a bezpečnost Georgetownské univerzity ve Spojených státech. Z pohledu cestovatelek musela splňovat řadu kritérií. Ženy musí být dobře zastoupeny v místním obchodním a politickém životě, v komunitě musí existovat rovnost pohlaví, spravedlnost v oblasti práva, bezpečnost, rozumné ceny za noc v ubytovacích zařízeních pro ženy, rychlý přístup k internetu a rozumná cena za mobilní data.
Podle webu Tourlane se cestovatelky méně bojí cestovat samy do měst, kde se s ženami zachází stejně jako s muži. Zároveň se musí cítit bezpečně, když se v noci procházejí samy.
28 měst je z Evropy
Do první desítky nejbezpečnějších destinací na světě pro ženy se dostala města ze severní Evropy – Kodaň, Stockholm a Oslo. Za nimi následovaly Singapur, Vídeň a Barcelona. Celkem se do seznamu dostalo 28 měst z Evropy, z toho hned 23 ze zemí Evropské unie.
Nejlépe hodnocenými městy ze střední a východní Evropy jsou estonský Tallinn (11. místo), chorvatský Dubrovník (13. místo), slovinská Lublaň (14. místo), lotyšská Riga (19. místo) a polský Krakov (20. místo). Praha se umístila na 23. místě, nejvíce bodů získala za ubytování a rozumnou cenu mobilních dat. Špatně si naše hlavní město nevedlo ani z hlediska bezpečnosti.
Brusel pohořel
Ženy by podle autorů měly v seznamu věnovat zvláštní pozornost kategorii bezpečnost. Mezi městy totiž existují velké rozdíly. Ze všech měst v žebříčku má nejvyšší úroveň bezpečnosti Singapur, konkrétně 10 bodů. Na chvostu pak skončilo peruánské Cuzco (1,01 bodů).
V Evropě pak bezpečnosti dominuje švýcarský Curych (7,69), nejméně bezpečný na starém kontinentu je belgický Brusel (1,91 bodů). Praha v této kategorii získala 5,73 bodů. Maximální počet byl přitom 10 bodů, nejméně pak 1 bod.