Každý lék i každá vakcína má nějaké vedlejší účinky, platí to i pro očkovací látky proti onemocnění covid-19. To však neznamená, že se u všech naočkovaných projeví, případně bude jejich tělo reagovat stejně. Vědci se proto zaměřili na otázku, jak si vysvětlit rozdílné reakce na očkování. Proč se u někoho objeví silné vedlejší účinky a někdo nemá žádné?
Vedlejší nežádoucí účinky vakcín jsou podle odborného asistenta na katedře mikrobiologie Lékařské fakulty Univerzity ve Washingtonu Jesse Erasma dvojího druhu. Buď jde o fyzickou odezvu imunitního systému, a to u většiny lidí, nebo alergickou reakci, píše americký HuffPost.
„Všechny vakcíny, které jsou v současné době schválené pro nouzové použití, mají velmi podobné vedlejší účinky,“ tvrdí docentka infekčních nemocí z Emory University School of Medicine v Atlantě Colleen Kelleyová, která vedla klinické studie pro Modernu a Novavax.
Kelleyová má za to, že vedlejší účinky vycházejí z těla očkovaných, které reaguje na spike protein. Ten je součástí vakcíny a pomáhá imunitnímu systému rozpoznat koronavirus. Co se týče alergických reakcí na mRNA vakcínu, může za to podle Erasma jedna z jejich složek, a to polyethylenglykol, tedy mimojiné běžné potravinářské aditivum.
Komu hrozí po očkování silnější vedlejší účinky?
Zkušenosti odborníků potvrzují, že někteří lidé mají slabší a jiní naopak silnější reakci na očkovací látku. Vědecky se ale zatím neví, proč tomu tak je. „Jediné, co jsme z klinický dat vyčetli, je to, že se u mladších lidí dostaví vedlejší účinky častěji než u starších,“ prozradil Richard Dang, odborný asistent klinické farmacie na Jihokalifornské Univerzitě.
Zároveň se podle Kelleyové jeví jako fakt i to, že lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19, mají po následném očkování mnohem silnější a déletrvající vedlejší účinky.