Otázku, proč má zebra pruhy, svým rodičům položí snad každé malé dítě. Vědci nyní odhalili tajemství typického černobílého zbarveni. Důvodem není maskování ani matení predátorů, jak se již mnohokrát tvrdilo. Vysvětlení odborníků vás překvapí.
Jsou podobné koním, žijí v savanách a horských biotopech střední a jižní Afriky. A mají pruhy. Stručný popis, pod kterým si snad každý vybaví exotické zebry. A právě černobílým pruhováním se vědci zabývají už od vydání Darwinovy knihy „O původu druhů“.
Není tak divu, že existují různé teorie o smyslu zvláštního zbarvení srsti zeber. Těmi neznámějšími jsou ochrana před predátory, ochrana před bodavým hmyzem či ochrana před přehřátím.
Predátoři si všimnou obrysů zebry dříve, než stihnou rozpoznat pruhování. Teorie s hmyzem stojí na faktu, že odražené světlo od pruhované srsti odpuzuje díky polarizaci. Nejschůdnější je ale ta poslední teorie – termoregulační, píše časopis Forbes.
Podle vědců se černá srst zahřívá více než bílá a dochází tak k tepelné výměně a tím pádem k ochlazení. V červenci 2018 vyšel v odborném časopise Scientific Reports článek „Experimentální důkazy, že pruhy zebry neochlazují“, který tuto teorii vyvrací. Pokus ale neprobíhal na zebrách, nýbrž na sudech naplněných vodou a vystavených horkému slunci.
Za novou studií stojí manželský pár zoologa Stephena Cobba a Alison Cobbové. Ve své práci porovnávali jednoho samce a jednu samici zebry se zebří kožešinou přehozenou přes sušák. Poprvé tak došlo k výzkumu na živých zebrách přímo v jejich přirozeném prostředí. Nejenže potvrdili to, že pruhy zebry opravdu ochlazují, ale také zjistili proč.
Podle odborníků za termoregulaci sice můžou dvoubarevné pruhy, barva však není to, co hraje roli. Tato exotická zvířata totiž dokážou napřímit černou srst, zatímco tu bílou ne. Dochází tak k odvedení tepla z povrchu těla na povrch srsti. A díky tomu nejspíše dokážou odpudit i krev sající hmyz.
„Od doby, co jsem četla Kiplingovu knihu Jak dostal leopard skvrny jsem přemýšlela, na co mají zebry pruhy,“ vysvětlila Alison Cobbová. „Vždycky nás zarazilo, kolik času dokážou zebry strávit pastvou na žhnoucím slunci. Nějak jsme cítili, že jim ty pruhy nějak pomáhají regulovat teplotu. Je to ale mnohem chytřejší a komplexnější, než jsme si představovali,“ doplnila.