Současná pandemie koronaviru je pro mnoho lidí ekonomicky náročná. Jedním z možných řešení finančních problémů je pak pro některé úvěr. Ještě před žádostí bychom si ale měli dobře promyslet, zda si ho můžeme dovolit. V opačném případě to může být rychlá cesta do dluhové pasti a následné exekuce. Pokud se žádat o půjčku přeci jen rozhodnete, měli byste si dát pozor hned na několik věcí.
Ať už vybíráte spotřebitelský úvěr u banky nebo nebankovní společnosti, je potřeba si dobře spočítat svůj příjem. Pokud totiž nevyděláváte dost peněz, pravděpodobně odejdete s prázdnou. Pro každou finanční instituci je totiž důležité, abyste měli úvěr z čeho splácet.
„Pro úspěšné sjednání úvěru je obecně potřeba, aby klient mohl vždy doložit pravidelný příjem ve výši, který pokryje životní náklady, včetně pravidelné splátky,“ vysvětluje šéf tribu nezajištěných úvěrů v České spořitelně Lukáš Kulhavý.
Při žádosti o úvěr se rozhodně nevyplatí lhát. Pokud zamlčíte podstatné informace ve snaze zvýšit své šance na úspěch, pravděpodobně dosáhnete přesně opačného efektu. Navíc můžete dokonce skončit za mřížemi. „Poskytnutím nepravdivých či hrubě zkreslených údajů nebo zamlčením podstatných údajů při sjednávání úvěrové smlouvy může zájemce o poskytnutí úvěru naplnit skutkovou podstatu trestného činu úvěrového podvodu,“ upozorňuje Česká národní banka.
Množství půjčených peněz má rozhodně svůj strop. Pokud splácíte s odřenýma ušima více úvěrů, s vysokou pravděpodobností nebudete mít prostor na to, abyste zvládali splácet další. I tyto informace banky i seriózní nebankovní společnosti berou do úvahy.
Finanční instituce si před schválením žádosti o úvěr klienta prověřují ze všech stran. Důležité proto je, nemít negativní záznam v bankovním registru. V něm si finanční instituce sdílejí údaje o svých klientech. Pokud jste tak například měli v minulosti nějaký škraloup se splácením jiného úvěru, získání nového bude zřejmě dost obtížné.
Klíčové je nerozhodovat se pouze na základě výše úrokové sazby. Důležité je podívat se také na RPSN (roční průměrná sazba nákladů) a konkrétní podmínky dané půjčky. Tedy, zda je nutné mít k úvěru účet v bance nebo například jaké jsou podmínky v případě, že nebudu schopen půjčku splácet. „To znamená, jakou má možnost požádat o snížení splátky, nastavit si individuální splátkový kalendář a podobně,“ radí Kulhavý.
„Pro žádost o úvěr doporučuji vždy zvolit zavedenou bankovní instituci, nechat si poradit a dát na reference. Například organizace Člověk v tísni pravidelně zveřejňuje Index odpovědného úvěrování, ve kterém porovnává spotřebitelské půjčky jednotlivých institucí a porovnává jednotlivé parametry výhodnosti půjčky,“ vysvětluje Kulhavý z České spořitelny.
„Klientům doporučujeme mít zároveň finanční rezervu alespoň ve výši 6 měsíčních platů, respektive rezervu na 6 měsíčních výdajů, půjčku si pojistit a samozřejmě si ji sjednat od důvěryhodné společnosti a veškeré detaily týkající se půjčky probrat s odborníkem,“ doplnil Kulhavý.