Špína, zápach, miliony bakterií. Veřejné toalety pro většinu lidí znamenají noční můru. Přesto se snad každý čas od času dostane do situace, kdy se jejich využití zkrátka nevyhne. Vědci nyní přišli s tvrzením, dle kterého jsou ale záchodky pro veřejnost ještě nechutnější, než by si vůbec kdo dokázal představit. A nejde jen o znechucení. Jejich využívání totiž může být doslova hazardem se zdravím.
To, že jsou toalety určené pro veřejnost plné bakterií, není třeba více vysvětlovat. Mnoho lidí však žije v domnění, že jsou v naprostém bezpečí, dodrží-li po jejich využití základní hygienické návyky. Ani řádné umytí rukou ovšem nemusí tak úplně stačit. Zásadní problém totiž tvoří samotné spláchnutí toalety. Během něho se dostávají nejrůznější bakterie a mikroby přímo do ovzduší.
Dle informací webu Science Alert bylo již v minulosti dokázáno, že se po spláchnutí mohou drobné částice dostat do vzdálenosti až několika metrů od záchodové mísy. Jak uvádí nová studie publikovaná v časopisu Physics of Fluids, po splácnutí se mohou vzduchem šířit takové viry jako ebola, norovirus, či dokonce koronavirus.
Vědci umístili na veřejných toaletách do různých výšek počítadla částic, která měřila množství aerosolu ve vzduchu před a po spláchnutí toalety. V průběhu tří hodin došlo zhruba ke stovce spláchnutí, přičemž výsledek měření byl naprosto šokující. Ve vzduchu bylo totiž zaznamenáno obrovské množství drobných kapiček. Aerosol se dostal do výšky více jak 109 centimetrů a do vzdálenosti 69 centimetrů od toalety. Ve vzduchu pak některé částice zůstaly i 20 vteřin.
Toto zjištění pak budí obavy hlavně i kvůli probíhající pandemii koronaviru. Přestože však zatím nebyl zaznamenán žádný případ nákazy, která by pocházela z prostoru veřejných toalet, vědci se shodují, že jejich používání může představovat potenciální riziko. Zároveň apelují na lidi, aby se na toaletách určených pro veřejnost zdržovali co možná nejkratší dobu.