Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates v pondělí oznámil rozvod se svou ženou Melindou. Jmění jednoho z nejbohatších lidí na světě se odhaduje na více než 145 miliard dolarů, tedy více než 3 biliony korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Půjde tak pravděpodobně o nejdražší rozvod v historii.
Rozdělovat by se při něm mohlo zhruba 130 miliard dolarů, což odpovídá asi 2,8 bilionům českých korun. „Přitom roční příjmy státního rozpočtu České republiky jsou letos plánovány na 1,49 bilionu korun. Gatesovi tedy budou dělit peníze, které naše vláda získává na dvouletý provoz země,“ prozradil pro zajímavost hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle agentury Bloomberg je Bill Gates po zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi, šéfovi automobilky Tesla Elonu Muskovi a francouzském podnikateli Bernardu Arnaultovi momentálně čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.
Nejdražším rozvodem byl dosud ten, který před dvěma lety ukončil manželství zmíněného Bezose s jeho chotí Mackenzie Scottovou. Ta se tím stala jednadvacátým nejbohatším člověkem planety, její majetek dnes činí 59,9 miliardy dolarů, v přepočtu téměř 1,3 bilionu korun.
„V rámci rozvodového vyrovnání získala Mackenzie čtyřprocentní podíl v Amazonu, takže ukončení manželství jí jen v hodnotě tohoto podílu tehdy vyneslo 38 miliard dolarů. Tento majetek je stále i dnes základem jejího enormního bohatství,“ popsal ekonom.
Bezosovi se však brali v době, kdy se Jeff k nejbohatším lidem světa svým majetkem rozhodně ani neblížil. Naopak Gatesovi za sebou měli po svatbě v roce 1994 sotva líbánky, Bill se stal nejbohatším Američanem s majetkem 9,4 miliardy dolarů.
Majetek Billa Gatese získaný před uzavřením manželství, do kterého vstupoval bez předmanželské smlouvy, byl pouze 6,4 procenta současného jmění. „Pokud by se uvedená suma 9,4 miliardy dolarů upravila o inflaci, ke které ve Spojených státech od poloviny 90. let došlo, naroste na necelých sedmnáct miliard dolarů. To znamená, že Gates v době svého manželství rozhojnil majetek o 129 miliard dolarů,“ spočítal Kovanda.
Pokud by se tedy rozdělovala suma získaná během manželství, půjde právě o částku odpovídající necelým 130 miliardám dolarů. „Podle legislativy amerického státu Washington, kde Gatesovi bydlí, by se majetek získaný během manželství měl pojímat jako vlastněný rovnocenně oběma manželi. To však neznamená, že se při rozvodu bude automaticky dělit napůl,“ vysvětluje Kovanda s tím, že konečné slovo bude mít soud.
Jak si pár svůj majetek přesně rozdělil, se však veřejnost nemusí nikdy dozvědět. Celou věc podle ekonoma komplikuje také to, že Gates vložil podstatnou část svého majetku do společné nadace, kterou s Melindou vede a podle svých slov hodlají vést i po rozvodu.
Do nadace Gates převedl značnou část svého podílu v Microsoftu, takže akcie této firmy nyní představují pravděpodobně méně než pětinu jeho majetku. Největší položkou Gatesova vlastního jmění je holdingová společnost Cascade Invesment, která spravuje majetek získaný prodejem akcií Microsoftu a z jeho dividend.
Vliv na to, jaký majetek připadne Melindě, budou mít dvě věci. Zaprvé to, zda oba exmanželé budou dále společně rozvíjet svou nadaci. „Znalci podobných situací mají za to, že nakonec jim toto odhodlání nevydrží. Zřejmě by se pak musel dělit i majetek nadace,“ prozradil Kovanda.
Zadruhé pak bude záležet na tom, jak velkou částku z celkových 129 miliard dolarů Melindě přiřkne soud. Podle ekonoma to však zřejmě nebude rovná polovina. „Na druhou stranu je pravděpodobné, že Melinda z rozvodového řízení vyjde se sumou vyšší než uvedených 38 miliard, které připadly Mackenzie Scottové po rozvodu s Jeffem Bezosem. Pravděpodobně tak půjde opravdu o nejdražší rozvod v dějinách,“ řekl Kovanda.
Otázkou ale zůstává, zda Melinda svým majetkem překoná současný zhruba šedesátimiliardový majetek Mackenzie, který se od rozvodu díky citelnému růstu ceny akcií Amazonu dále rozrostl. „Pokud ano, Melinda Gatesová by se mohla ocitnout mezi dvacítkou nejbohatších lidí světa. Bill Gates by pak ze čtvrtého místa pravděpodobně sestoupil na začátek druhé desítky žebříčku nejbohatších lidí světa,“ uzavřel ekonom.