Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.
Bude samozřejmě ještě záležet na mnoha faktorech. Při srovnání obchodování s ropou v lednu roku 2022 a ve stejném období letošního roku vidíme pokles příjmů o více než čtvrtinu. Následující měsíc, tedy letos v únoru, byl pokles ještě výraznější, a to o více než 40 %.
V EU, v zemích skupiny G7 a v Austrálii jsou navíc zablokovány rezervy ruské centrální banky v celkové výši 300 miliard eur, dvě třetiny těchto rezerv jsou blokovány právě v EU. Není pochyb o tom, že Rusko každým měsícem finančně velmi krvácí.
EU nesmí být za hlupáka
Zároveň je ale také pravda, že potenciál sankcí se stále nedaří plně využít. Bohužel ne všechny sankce jsou dostatečně účinné. Ukrajina potřebuje pomoc ve válce s Ruskem, a právě účinné sankce představují nástroj, jak Rusko oslabit.
Musí se však dodržovat. Problém je v tom, že si zakázané zboží stále nachází cestu k ruské armádě, která jej pak využívá v boji proti Ukrajincům. Existují totiž některé země, přes které se protiruské sankce obcházejí.
Musíme proto vyvinout dostatečný tlak na státy, které zboží dovážejí do Ruska vesele dále. Lídři evropských zemí by nyní měli usilovat o to, aby se jejich účinnost zvýšila, jinak bude EU vypadat jako hlupák.
Na místě je zavést přísnější pravidla a ukázat, že to se sankcemi myslíme opravdu vážně. A právě tomuto obcházení má zamezit jedenáctý sankční balíček, který předložila Evropská komise. EU nyní navrhuje mechanismus, který omezí vývoz do třetích zemí, které sankce obcházejí. Nejčastěji bývají v této souvislosti zmiňované země jako ČLR, Turecko a dále také kavkazské a středoasijské státy.
Kdo obchází sankce?
Už delší dobu se ví např. o sedmi čínských společnostech, jež dovážejí citlivé zboží do Ruska a kterým je nyní navržené zmrazit aktiva v EU. Konkrétně se má jednat o firmy 3HC Semiconductors, King-Pai Technology sídlící na území pevninské Číny a dále také hongkongské společnosti Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry a Alpha Trading Investments. Jednalo by se vůbec o první krok, kterým by byla přímo potrestána Čína kvůli své roli při pomoci Rusku ve válce na Ukrajině.
Evropská komise má vedle toho v plánu ještě rozšířit zákaz vývozu automobilů do Ruska i na vozidla, jejichž cena nepřesahuje 50 tisíc eur. Zde se dá ale očekávat odpor ze strany velkých německých a italských automobilek.
Mimochodem, Rusové už v reakci na nedostatek některých součástí začali vyrábět vozidla, která nesplňují bezpečnostní standardy. Chybí jim mnohdy airbagy či nouzová komunikace, což je v současné době závažný nedostatek.
Dále se navrhuje, aby se na černé listině by se ocitli i jednotlivci zapojení do deportací ukrajinských dětí a odvážení kulturních statků z válečných oblastí na Ukrajině.
Na balíčku panuje shoda
Ruská ekonomika opravdu není tak silná, jak se může zdát a v delším horizontu to může přivodit i její kolaps. V otázce sankcí je důležité, jak a jestli bude fungovat navržený mechanismus, který má ukončit jejich obcházení. Od toho se budou odvíjet další kroky.
Vnímám jako velmi nadějné, že mezi státy Unie na dalším balíčku panuje shoda. Evropa vždy dokáže v těch nejtěžších okamžicích projevit svoji jednotu a sílu a věřím, že lídři najdou dostatek odvahy tento jedenáctý balíček sankcí schválit.
Ukrajinci čekají, že jim v obraně své země pomůžeme, tohle může znamenat velkou pomoc a další ránu pro Rusko. Navrhovaný balíček je pozitivně kvitován i ukrajinskou stranou. Měl by zamezit obcházení sankcí a dostat Rusko pod větší tlak.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Autor je europoslanec za KDU-ČSL.