Rusko, které loni jako první schválilo vakcínu proti covidu-19, nyní nezvládá očkovat vlastní obyvatele. Vyvolává to pochyby na plány tamních úřadů, které chtějí do poloviny června naočkovat více než 30 milionů obyvatel a do srpna téměř 69 milionů z celkového počtu 146 milionů obyvatel. V pondělí o tom informoval web agentury AP.
Ruští zdravotníci podle ní naočkovali k 27. dubnu alespoň jednou dávkou 12,1 milionu obyvatel země. Obě potřebné dávky pak dostalo 7,7 milionů Rusů, tedy zhruba pět procent obyvatel. Pro porovnání, ve Spojených státech dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 43 procent lidí, v Evropské unii pak v průměru 27 procent obyvatel.
Podle datového analytika Alexandra Dragana aplikují zdravotníci vakcíny až 250 tisícům zájemcům denně. Aby úřady dosáhly svého červnového cíle, museli by podle něj očkovat dvojnásobek lidí, píše AP.
Na tempo vakcinace v Rusku má údajně vliv hned několik faktorů. Jedním z nich je neochota tamních obyvatel se proti covidu-19 očkovat. Z únorového průzkumu nezávislého centra Levada vyplývá, že pouze 30 procent respondentů je ochotných nechat si aplikovat vakcínu Sputnik V. K neochotě přispěl fakt, že ruskou vakcínou se v zemi začalo očkovat už v době, kdy u preparátu ještě probíhaly klinické studie.
Podle Dragana jsou dalším vysvětlením vyjádření úřadů. Většina opatření proti šíření koronaviru jsou už uvolněna a veřejní činitelé chválí reakci Kremlu na pandemii. Tím pádem je málo lidí motivovaných k očkování. Vasilij Vlasov z vysoké ekonomické školy v Moskvě upozorňuje na nejednoznačné signály úřadů a médií. „Rusové byli v roce 2020 bombardování protichůdnými zprávami. Nejprve tím, že koronavirus není nebezpečný, poté, že je smrtící infekcí,“ popsal Vlasov. Později podle něj Rusové poslouchali, že zahraniční vakcíny nejsou bezpečné a současně o mezinárodním úspěchu Sputniku V.
Patřičná kampaň se objevila v médiích na konci března. Státní televize vysílala klipy, ve kterých celebrity a veřejné osobnosti popisují zkušenosti s očkováním. Nejsou však vidět při samotném aktu. „Živá půda pro konspirátory,“ podotýká Dragan.
Ruské úřady se navíc rozhodly podpořit chuť k vakcinaci finančně. Například v Moskvě nabízí kupóny v hodnotě 1000 rublů (asi 280 korun) lidem starších 60 let, pokud se nechají naočkovat. Při průměrném ruském důchodu 20 tisíc rublů (zhruba 5600 korun) to není zanedbatelná částka. Nápad však velké nadšení nevyvolal. Někteří senioři si totiž stěžují, že je pro ně náročné najít obchody, které kupóny přijímají.
Vasilij Vlasov zároveň upozorňuje, že pandemie v Rusku ještě nekončí. Naopak se podle něj objevují signály, že nabírá na síle. „V Rusku se nakazí přibližně stejný počet lidí, jako loni v březnu,“ upozorňuje s tím, že denně umírá dvakrát více lidé, než před rokem. Podle vládních statistik jsou denní přírůstky nakažených v rozmezí osm až devět tisíc, přičemž každý den zemře 300 až 400 infikovaných.