Pokud jste se někdy v minulosti zbavili nějakého starého LEGA, možná jste udělali doslova životní chybu. Sady oblíbené dětské stavebnice, se kterou si vyhrají i dospělí, mohou totiž podle Rusů mít vyšší výnosy než finanční produkty nebo dokonce zlato. S unikátním zjištěním přišli vědečtí pracovníci z Vyšší školy ekonomické v Moskvě.
Podle nich mohou být sady LEGA, které se už nevyrábějí, velmi cennými sběratelskými kousky. Ruská studie totiž zjistila, že jejich ceny rostly v letech 1987 až 2015 o 11 procent ročně. To je hodnota, která je násobně větší než u akcií, dluhopisů nebo zlata. Podle výzkumu nejsou navíc výnosy ze stavebnic vystaveny rizikovým faktorům a jsou jen slabě závislé na akciových trzích.
Pokud se však už vidíte jako milionáři, nejspíše budete mít smůlu. Nejde totiž o způsob rychlého zbohatnutí, ale spíše o dlouhodobou investici, která začne získávat na hodnotě teprve dva až tři roky od ukončení výroby.
Autorky studie Viktoria Dobrynská a Julia Kišilová zkoumaly vývoj ceny u 2 322 různých neotevřených sad oblíbené stavebnice z lez 1987 až 2015. Informace čerpaly z původních maloobchodních cen a online aukcí.
Vědkyně zároveň zjistily pár zajímavých faktů. Hodnota malých a velkých sad rostla rychleji než středních. Ty malé totiž obsahují často jedinečné figurky a další součástky, na druhé straně větší sady jsou vzácnější, protože oslovují především dospělé.
Hodnotnější bývají také speciální edice spojené se známými filmy, svátky nebo modely známých budov. Mezi nejcennější patří například Taj Mahal, Imperial Star Destroyer a Millenium Falcon.
Důvodů tak vysokého nárůstu hodnoty je pak podle studie několik. Jednak se některých sad vyrobilo jen omezené množství, za druhé je to i nedostatek vysloužilých stavebnic v bazarech. Přestože jsou stavebnice LEGO téměř nezničitelné, často se nějaký ten dílek ztratí a sada tak ztrácí na hodnotě.