Datum dovolené si obvykle člověk vybírá sám a záleží pak na zaměstnavateli, jestli mu preferovaný termín schválí. V některých případech se ale může stát, že šéf svým podřízeným dovolenou nařídí. Kdy to může udělat? A musíte na povinnou dovolenou nastoupit?
Plánovali jste si, že si užijete dovolenou až v září, ale šéf teď přišel s tím, že si ji musíte vybrat už v srpnu? Podle zákoníku práce na to má právo. A mnoho zaměstnavatelů toho využívá právě nyní, protože situace kvůli koronaviru zakázkám v některých oborech příliš nepřeje.
Aby vám mohl zaměstnavatel nařídit dovolenou, musí vám to písemně oznámit alespoň 14 dní dopředu, pokud se s vámi nedomluví jinak. Pokud vám rozplánoval dovolenou na celý rok, musí alespoň jedna část dovolené trvat nejméně 14 dní v kuse. V případě, že tyto podmínky nesplní, nemusíte na nařízenou dovolenou nastoupit. Zaměstnavatel by vám pak měl umožnit vybrat si dovolenou ve vámi zvoleném termínu.
Především v továrnách bývá poměrně běžným zvykem nařizování tzv. celozávodní dovolené. V praxi to znamená, že se celý podnik zavře a všichni zaměstnanci najednou čerpají dovolenou. Ze zákona může celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, zaměstnavatel navíc musí mít souhlas odborů.
Nastat může také situace, kdy šéf nařídí hromadnou dovolenou po dobu 14 dnů, ale vám už v dovolenkovém fondu zbývá například jen 7 dnů. V takovém případě vám zaměstnavatel musí zadávat práci, a to takovou, jakou máte uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud to neudělá, jedná se o pracovní překážku na jeho straně a vám náleží za tyto dny odměna ve výši průměrného výdělku.