V dnešní době existují mobilní aplikace takřka na cokoliv. Od seznamování, objednávání jídla či sehnání taxíků, až po zakoupení lístku na vlak nebo sledování ušlých kroků. Některé z takových aplikací mohou ale spotřebovávat ohromné množství energie a často tak dochází k tomu, že se telefon v důsledku slabé baterie ještě před večerem vypne. Které aplikace to jsou?
Bez mobilního telefonu si život dokáže představit asi jen málokdo. Jejich původnímu významu, tedy bezdrátovému telefonování a zasílání SMS zpráv, už dávno odzvonilo. Telefony mají již mnoho let podstatně obsáhlejší využití, a to díky nejrůznějším aplikacím, jež vývojáři vydávají. Právě tyto aplikace jsou ale pořádnými „žrouty” baterie. Během jejich používání tak dochází nejen k rychlému úbytku energie, ale také k celkovému opotřebení baterie, které se tak snižuje životnost.
Nejnáročnější aplikací na provoz je dle webu blog.pcloud.com aplikace Fitbit. Ta slouží ke sledování denní aktivity, měří tedy ušlé kroky, vzdálenost a v případě synchronizace s chytrými hodinkami také tep či spánkovou aktivitu. I přesto, že běží na pozadí a nic netušící uživatel může mít pocit, že snad není aplikace vůbec spuštěna, využívá služeb fotoaparátu, sledování lokace, mikrofonu a WiFi. Tedy čtyř vůbec největších žroutů mobilní energie.
V první patnáctce aplikací, které vyžadují velké množství baterie k provozu, patří i takový Uber, Snapchat, Tinder či WhatsApp. Všechny tyto aplikace dávají spouští mikrofon, vyžadují přístup k GPS, fotoaparátu, kameře, kontaktům a také technologiím sloužícím k ověřování identity.
Mezi další známé služby, které stojí za rychlým úbytkem stavu baterie, patří i Facebook a Instagram. Ty však nabízejí možnost takzvaného Dark Modu (tmavého režimu), který čerpání energie zčásti zpomaluje. Energicky náročný Fitbit zároveň patří k těm aplikacím, které kromě baterie využívají i velké množství systémové paměti. Stejně tak již zmíněný Facebook, Youtube, TikTok, Tinder a Instagram.