Čeští vědci přišli se skvělou zprávou v boji s koronavriem. Potvrdili, že dvojitá protilátka, kterou vyvinul mezinárodní tým expertů, funguje na tři nejrozšířenější mutace viru. Svůj objev zveřejnili v prestižním vědeckém časopise Nature.
Nově vyvinutá dvojitá protilátka zabírá na všechny hlavní mutace koronaviru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Čeští vědci to prokázali v preklinické studii na myších. O jejich úspěchu informuje Biologické centrum Akademie věd (BC AV ČR). Z výsledků studie také vyplývá, že koronavirus dokáže mutovat velice rychle. V laboratoři se stal odolným vůči standardním protilátkám během pouhých dvou dnů, zatímco proti dvojité protilátce mutovat nedokázal.
Dvojitou protilátku vyvinuli švýcarští vědci z Biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně. Jako základ použili různé protilátky z krve pacientů, kteří prodělali covid-19. Tyto přirozené protilátky se běžně používají při léčbě pacientů, mají ale velkou slabinu, virus proti nim dokáže získat odolnost, a léčba pak neúčinkuje.
„U kontrolních myší, které jsme léčili jen touto monoklonální protilátkou, virus neskutečně rychle mutoval a stal se rezistentní již během pouhých dvou dnů. To nikdo nečekal a ani předtím nepozoroval. Je to velký vykřičník z hlediska používání protilátek proti covidu-19,“ řekl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu BC AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který vedl preklinickou studii. Z tohoto důvodu je potřeba používat směsi různých protilátek, což je ovšem produkčně složité a drahé.
Právě proto švýcarští vědci vytvořili dvojitou protilátku, v níž spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly. Výhodou je, že vir nedokáže takové protilátce uniknout ani mutovat, a zároveň je daleko levnější než její předchůdci. „Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ doplnil Růžek.
Testy navíc prokázaly, že ji lze použít jak pro léčbu, tak i preventivně podobně jako očkování. Ochrana je přitom okamžitá a může trvat několik týdnů nebo měsíců. Výzkumníci teď jednají s farmaceutickým partnerem o zahájení klinické studie u lidí.