Jen dva měsíce poté, co radní České televize rozhodli o pokračování stanice ČT3, je zase vše jinak. Populárnímu nostalgickému kanálu pro seniory hrozí konec vysílání. Veřejnoprávní televize totiž přijde ročně o stovky milionů korun a bude muset začít šetřit. Výpadek příjmů ohrozí také další dramatickou tvorbu, pořady pro děti, regionální zpravodajství nebo sport.
Poslanci ve středu odmítli ustanovení zákona, které umožňovalo České televizi i Českému rozhlasu odpočet DPH. Obě veřejnoprávní média tak už v roce 2022 přijdou dohromady zhruba o 420 milionů korun, z toho rozhlas o 120 a televize o více než 300 milionů.
Prodloužení výjimky pro Český rozhlas a Českou televizi, která by umožnila, aby obě veřejnoprávní média mohla uplatňovat nároky na odpočet DPH až do konce roku 2024, neprošlo v Poslanecké sněmovně kvůli SPD a většině poslanců hnutí ANO. Pro návrh naopak hlasovaly opoziční strany, sociální demokraté, komunisté a nezařazený poslanec Václav Klaus mladší.
„Obě média přitom bojují s mimořádnými výdaji spojenými s koronavirovou krizí. Média nabídla občanům nové programy a rozšířila i nabídku pořadů a služeb, které reagovaly na společenskou situaci. Tyto mimořádné náklady ještě navýšily provozní výdaje spojené s přesuny výroby, testováním, hygienickými opatřeními a zvyšující se ceny všech vstupů. Příjmy vysilatelů se proti tomu snížily výpadkem obchodní činnosti i z inkasa poplatků,“ vysvětluje ve společném prohlášení Česká televize a Český rozhlas.
V případě České televize bude mít rozhodnutí poslanců přímý dopad na původní dramatickou tvorbu, animované a dětské příběhy, na rozvoj regionálního zpravodajství a dopadne i na sportovního diváka. „Česká televize zřejmě bude muset ukončit i vysílání programu ČT3,“ upozorňuje veřejnoprávní televize.
Radní České televize přitom v březnu rozhodli o pokračování vysílání stanice pro seniory. Její přechod z experimentálního do řádného režimu schválili téměř jednohlasně. Podle radního Lubomíra Veselého jde o jeden z nejúspěšnějších projektů České televize. „ČT3 naplňuje a navyšuje bezesporu veřejnou službu,“ řekl Veselý.
Stanice ČT3 začala vysílat v pilotním provozu 23. března minulého roku. Vznikla jako pomoc seniorům, kteří po nástupu pandemie zůstávali izolovaní doma. Programově proto staví především na archivu Československé televize. Nabízí ale také starší zahraniční seriály jako Haló, haló! či Jistě, pane ministře.
Původně byla stanice k dispozici denně od 9:00 do 17:25 hodin, v polovině loňského prosince se pak vysílání prodloužilo až do 22. hodiny večerní.
„Program ČT3 se ihned po spuštění dočkal mimořádně příznivé divácké odezvy, v rámci svého vysílacího času byl pátou nejsledovanější stanicí v Česku a ve skupině diváků starších pětašedesáti let dokonce třetí nejvyhledávanější,“ vysvětloval v březnu generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Oblibu programu ČT3 potvrzuje i divácká spokojenost, která dosáhla za rok 2020 nadprůměrné hodnoty 8,8. „Spolu s ČT art to byla nejvyšší známka spokojenosti s vysíláním některého z programů na českém televizním trhu,“ doplnila mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.