Téměř tři sta tisíc obyvatel České republiky se musí modlit, aby neudeřily velké mrazy. Ve svém domově si totiž nemohou dostatečně zatopit. Důvodem je často nedostatek finančních prostředků. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Eurostat.
Takzvanou energetickou chudobou trpí v České republice 298 tisíc obyvatel, tvrdí statistický úřad Evropské komise (Eurostat). To znamená, že si svém příbytku nemohou dostatečně zatopit a udržet tak svůj domov uspokojivě vyhřátý. Část z nich na to totiž jednoduše nemá dostatek peněz.
Nejvíce postiženi jsou pak senioři. Alarmující je to zejména v současné situaci, kterou kvůli pandemii koronaviru procházíme. Prochlazení organismu z důvodu právě nedostatečného vytápění totiž oslabuje imunitu, takže již tak nadmíru ohrožení starší lidé jsou k nákaze onemocněním covid-19 ještě náchylnější.
„Za posledních patnáct let je však patrné zřetelné zlepšení situace s vytápěním bytů a domů v ČR. V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí žijících v České republice, zatímco v roce 2019 to byla už jen 2,8 procenta,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.
Nedostatek peněz však není jediným důvodem nedostatečného vytápění. Roli hraje také špatné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů.
„V souhrnu se situace se zateplením a izolací budov díky příslušným rekonstrukcím a výstavbě nových nemovitostí v posledních patnácti letech v České republice zlepšila, stejně jako lidé postupně modernizují vybavení svých domácností. To jsou klíčové důvody, proč v ČR klesá podíl lidí žijících bez adekvátního vytápění,“ doplnil Kovanda.