V průměru bezmála 21 tisíc by už v příštím roce mohli ušetřit zaměstnanci na daních. Premiér Andrej Babiš totiž avizoval zrušení tzv. superhrubé mzdy. Podle ekonomů by tento krok mohl nastartovat českou ekonomiku po koronakrizi, zároveň by ale šlo o velký zásah do státního rozpočtu.
Zaměstnanci by si mohli už v příštím roce výrazně polepšit. Vláda pro ně chce razantnější snížení daní, než s jakým počítala v programovém prohlášení, uvedl o víkendu premiér Babiš. Ten bude už od příštího týdne jednat s ministry o státním rozpočtu na příští rok. A jedním z klíčových požadavků bude právě zrušení superhrubé mzdy, ze které v současnosti zaměstnanci odvádějí daň z příjmu a která je vyšší než hrubá mzda, kterou mají napsanou na výplatní pásce.
„Nadále budeme navyšovat důchody a samozřejmě zrušíme superhrubou mzdu, což určitě všichni uvidíte na výplatách. Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na 15 procent,“ uvedl Babiš.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy se jedná o rozumný návrh. „Poměrně vysoké zdanění práce je jedním z největších omylů tuzemského daňového systému. Šlo by o relativně citelné, oproti stávající situaci více než čtvrtinové snížení příslušné daňové zátěže. V náročné době, kterou česká ekonomika prochází, jí dodá žádoucí vzpruhu,“ myslí si Kovanda.
Člověk, který pobírá průměrnou mzdu (aktuálně 34 077 korun), by si zrušením superhrubé mzdy polepšil ročně o 20 736 korun. „To by podpořilo jeho spotřebu a pomohlo roztočit kola česká ekonomiky, jež jsou zatuhlá v důsledku koronavirové krize,“ dodává ekonom. Nyní se 15% daň vypočítává ze superhrubé mzdy, což odpovídá sazbě zdanění hrubé mzdy ve výši 20,1 %. Nově by se tedy daň vypočítávala z nižšího základu.
Pokud by vláda superhrubou mzdu skutečně zrušila, přišel by státní rozpočet o výrazný zdroj příjmu. Současně s tímto návrhem tak bude podle expertů muset předložit také adekvátní úsporná opatření, jinak totiž lidé vzniklý dluh zaplatí na jiných daní, které se v důsledku zrušení superhrubé mzdy možná zvýší.
O kolik byste si zrušením superhrubé mzdy v roce 2021 polepšili?